Այսօր իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, սակայն ընդհանուր իրադրությունն անկանխատեսելի է. Շահան Գանտահարյանը՝ Բեյրութից
Լիբանանում այս պահին տիրող իրավիճակը՝ ի տարբերություն նախօրեի՝ համեմատաբար հանգիստ է․ հայերի շրջանում մարդկային կամ նյութական վնասներ չեն գրանցվել։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Միջազգայնագետ, Բեյրութի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը՝ ներկայացնելով Լիբանանում, մասնավորապես, Բեյրութում այս պահի տիրող իրավիճակը։
«Այսօր իրավիճակը համեմատաբար ավելի հանգիստ է, իսկ հայ համայնքի դեպքում մարդկային կամ նյութական վնասներ չկան, սակայն մթնոլորտը ճնշող է և լարված»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը։
Նա նշեց, որ նախօրեին Լիբանանի ամբողջ տարածքն Իսրայելի կողմից ենթարկվել է աննախադեպ ռմբակոծության։
«Այս պահին իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է, սակայն դեռևս անկանխատեսելի իրավիճակ է»,-ասաց Գանտահարյանը։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ ապրիլի 8-ին իսրայելական հարվածների հետևանքով զոհերի թիվը ամբողջ երկրում հասել է 203-ի, ավելի քան 1000 մարդ վիրավորվել է։
Տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ դատապարտել են Լիբանանի վրա Իսրայելի հարձակումները։
Լիբանանի կառավարությունն ապրիլի 9 հայտարարել է ազգային սգո օր՝ ի հիշատակ իսրայելական ավիահարվածների զոհերի։

The situation in Lebanon is relatively calm for now, but remains unpredictable, Shahan Gantaharian, editor-in-chief of the Beirut-based Aztag daily, told Armenpress.
According to Gantaharian, no Armenian casualties or material losses have been reported in Lebanon so far, although the atmosphere remains tense.
He noted that the entire territory of Lebanon was subjected to what he described as unprecedented Israeli bombardment the previous day.
At present, the situation is relatively calm, but it remains unpredictable, he added.
Lebanon’s Health Ministry said the death toll from Israeli strikes across the country on April 8 had risen to 203, with more than 1,000 people injured.
Senior officials from several countries have condemned Israel’s attacks on Lebanon.
The Lebanese government declared April 9 a national day of mourning in memory of those killed in the Israeli airstrikes.