Ռուսաստանը և Հնդկաստանը Բենգալյան ծոցում վարժանքներ են անցկացրել
Ռուսաստանի ռազմածովային նավատորմի և Հնդկաստանի ռազմածովային ուժերի նավերն առաջադրանքներ են կատարել Բենգալյան ծոցի ջրատարածքում՝ «Ինդրա Նևի- 2025» համատեղ զորավարժությունների շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի մամուլի ծառայությունը:
«Երեք օր շարունակ երկու բարեկամ երկրների նավաստիները կատարելագործել են մարտավարական մանևրումները համատեղ զորաշարքերի կազմում, կատարելագործել են անօդաչու թռչող սարքերի և պայմանական հակառակորդի առանց անձնակազմի կատերների դեմ պայքարի գործնական հմտությունները, հրետանային հրաձգություն են իրականացրել ծովային և օդային թիրախների ուղղությամբ», - ասվում է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Ռուսական կողմից զորավարժություններին մասնակցել են «Ռեզկի», «ՌԴ հերոս Ալդար Ցիդենժապով» հետախուզական ռազմանավերը և Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի «Պեչենգա» ծովային տանկերը։ Հնդկաստանը ներկայացրել են «Ռանա» կործանիչ էսկադրային ականակիրը և «Կուրտար» հետախուզական ռազմանավը։
Ըստ հաղորդագրության՝ զորավարժությունների տարբեր փուլերում գործի են դրվել մասնակից երկրների ծովային օդուժի նավերի տախտակամածային ուղղաթիռները։ Ռուսական Ka-27M ուղղաթիռը վայրէջք է կատարել հնդկական «Ռանա» էսկադրային ականակրի վրա, իսկ հնդկական Chetak ուղղաթիռի անձնակազմը վայրէջք է կատարել ռուսական հետախուզական ռազմանավի տախտակամածին։
Ներկայում երկու երկրների նավերը վերադարձել են հնդկական Չենայ նավահանգիստ՝ զորավարժությունների արդյունքներն ամփոփելու և դրա փակման պաշտոնական արարողությունն անցկացնելու համար։

Россия и Индия провели учения в Бенгальском заливе
Корабли ВМФ России и ВМС Индии выполнили задачи в акватории Бенгальского залива в рамках совместных военных учений “Индра Нэви-2025”. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство “Интерфакс” со ссылкой на пресс-службу Тихоокеанского флота.
“В течение трёх дней моряки двух дружественных стран отработали тактическое маневрирование в составе совместных строёв, совершенствовали практические навыки борьбы с беспилотными летательными аппаратами и безэкипажными катерами условного противника, провели артиллерийские стрельбы по морским и воздушным целям”, - говорится в сообщении.
С российской стороны в учениях приняли участие разведывательные корветы “Резкий”, “Герой Российской Федерации Алдар Цыденжапов” и среднй морской танкер “Печенга” Тихоокеанского флота. Индию представляли эсминец “Рана” и корвет “Куртар”.
На различных этапах учений были задействованы палубные вертолеты военно-морских сил стран-участниц. Российский вертолет Ка-27М совершил посадку на индийский эсминец “Рана”, а экипаж индийского вертолета “Четак” высадился на палубе российского корвета.
В настоящее время корабли обеих стран вернулись в индийский порт Ченнаи для разбора учений и проведения официальной церемонии их закрытия.