ԱՄՆ-ում պտտահողմերը 7 մարդու կյանք են խլել
ԱՄՆ կենտրոնական նահանգներում հորդառատ անձրևներով ուղեկցվող տասնյակ պտտահողմերի պատճառով առնվազն 7 մարդ է զոհվել։ Կան նաև վիրավորներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ CNN-ը հաղորդում է, որ պտտահողմերը ձևավորվել են տեղական ժամանակով ապրիլի 2-ի երեկոյան՝ կենտրոնական ԱՄՆ-ում, այնուհետև հաջորդ օրվա ընթացքում շարժվել են դեպի արևելք։
Զոհերը գրանցվել են Թենեսիի, Միսուրիի և Ինդիանայի նահանգներում։ Արկանզասի, Թենեսիի և Միսիսիպիի նահանգներում հայտարարվել է փոթորկի վտանգ, որը կարող է տարածաշրջանում մոլեգնել մինչև ապրիլի 5-ը։ Բացի այդ, նշված նահանգներում ապրիլի 5-ին և 6-ին հորդառատ անձևներն, ամենայն հավանականությամբ, հեղեղումներ կառաջացնեն։
Թենեսիի Սելմեր քաղաքում, ըստ նահանգապետի, ամբողջական թաղամասեր են ոչնչացել։ Նահանգի արևմուտքում գտնվող համալսարաններից մեկում դասերը չեղարկվել են տանիքին անձրևաջրերի հասցրած վնասի պատճառով։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հավանություն է տվել Թենեսիում արտակարգ իրավիճակ հայտարարելուն, ինչը կնպաստի նահանգին օգնության տրամադրմանը։
Կենտուկիի նահանգի օդանավակայաններից մեկը, ինչպես նաև մի շարք կոմերցիոն շենքեր վնասվել են պտտահողմերում թռչող առարկաների պատճառով։

Торнадо в США унесли жизни 7 человек
По меньшей мере, 7 человек погибли в результате десятков торнадо, сопровождавшихся сильными дождями, обрушившихся на центральные штаты США. Есть и раненые. Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение CNN, торнадо образовались вечером 2 апреля по местному времени в центральной части США, затем в течение следующего дня двигались на восток.
Случаи гибели людей произошли в штатах Теннесси, Миссури и Индиана. В штатах Арканзас, Теннесси и Миссисипи объявлено штормовое предупреждение, которое может продлиться до 5 апреля. Сильные дожди 5 и 6 апреля в этих штатах могут вызвать наводнения.
В городе Селмер, штат Теннесси, по словам губернатора, разрушены целые кварталы. Занятия в университете на западе штата отменены из-за повреждения зданий.
Президент США Дональд Трамп одобрил введение чрезвычайного положения в Теннесси, что облегчит оказание помощи штату.
Аэропорт в Кентукки, а также несколько коммерческих зданий были повреждены предметами, летевшими во время торнадо.