ԱՄՆ-ում պտտահողմերը 7 մարդու կյանք են խլել
ԱՄՆ կենտրոնական նահանգներում հորդառատ անձրևներով ուղեկցվող տասնյակ պտտահողմերի պատճառով առնվազն 7 մարդ է զոհվել։ Կան նաև վիրավորներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ CNN-ը հաղորդում է, որ պտտահողմերը ձևավորվել են տեղական ժամանակով ապրիլի 2-ի երեկոյան՝ կենտրոնական ԱՄՆ-ում, այնուհետև հաջորդ օրվա ընթացքում շարժվել են դեպի արևելք։
Զոհերը գրանցվել են Թենեսիի, Միսուրիի և Ինդիանայի նահանգներում։ Արկանզասի, Թենեսիի և Միսիսիպիի նահանգներում հայտարարվել է փոթորկի վտանգ, որը կարող է տարածաշրջանում մոլեգնել մինչև ապրիլի 5-ը։ Բացի այդ, նշված նահանգներում ապրիլի 5-ին և 6-ին հորդառատ անձևներն, ամենայն հավանականությամբ, հեղեղումներ կառաջացնեն։
Թենեսիի Սելմեր քաղաքում, ըստ նահանգապետի, ամբողջական թաղամասեր են ոչնչացել։ Նահանգի արևմուտքում գտնվող համալսարաններից մեկում դասերը չեղարկվել են տանիքին անձրևաջրերի հասցրած վնասի պատճառով։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հավանություն է տվել Թենեսիում արտակարգ իրավիճակ հայտարարելուն, ինչը կնպաստի նահանգին օգնության տրամադրմանը։
Կենտուկիի նահանգի օդանավակայաններից մեկը, ինչպես նաև մի շարք կոմերցիոն շենքեր վնասվել են պտտահողմերում թռչող առարկաների պատճառով։

At least 7 dead in central US tornadoes
Dozens of destructive tornadoes broke out in the central US on Wednesday evening and tracked east overnight, killing at least seven people across Tennessee, Missouri and Indiana, CNN reported.
US President Donald Trump has approved an emergency declaration for Tennessee, making aid available to help response efforts, according to CNN.
Heavy rain has been pounding the central US since Wednesday afternoon, triggering flash flooding in multiple states, according to CNN.
Parts of Tennessee, Kentucky and Arkansas have so far borne the brunt of the worst rain, with some areas picking up nearly a month’s worth of rain, according to CNN.
Nearly nonstop rain into the weekend could trigger “generational” flooding in Arkansas, Missouri, Tennessee and Mississippi, CNN reported citing forecasters.