Գյումրիում և Փարաքարում ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքում ենթադրյալ իրավախախտումների վերաբերյալ 4 ահազանգ է ստացվել
Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքում, մարտի 30-ի ժամը 16։00-ի դրությամբ, ՆԳՆ ոստիկանությունում ենթադրյալ իրավախախտումների վերաբերյալ ստացվել է 4 ահազանգ, որոնք ստուգման փուլում են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու՝ 1 և խուլիգանության ու ընտրական գործընթացի պատշաճ կազմակերպման համար անհրաժեշտ առարկաները հափշտակելու 1 դեպքով փաստաթղթերը փոխանցվել են նախաքննական մարմին։
Հաղորդագրության համաձայն՝ ստուգվում են նաև մամուլում և սոցիալական հարթակներում ընտրությունների վերաբերյալ հրապարակումները։ Արդյունքներով կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն։
Ներկայացնելով  Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից կատարված աշխատանքները, ՆԳՆ-ից տեղեկացրել են, որ ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկվելու մասին դիմում ներկայացրել և տեղեկանք են ստացել 46 անձ, որոնցից  26 քաղաքացի Գյումրի համայնքում, 20-ը՝  Փարաքարում։  Ընտրություններին մասնակցելու համար ժամանակավորապես տրվող անձը հաստատող փաստաթուղթ (ձև 9) ստացել է 10 անձ, որոնցից՝ Գյումրի համայնքում՝ 6 քաղաքացի, Փարաքարում՝ 4:
ՆԳՆ շրջիկ ձևաչափով սպասարկման գրասենյակների աշխատակիցները 144 քաղաքացու տրամադրել են խորհրդատվություն, մասնավորապես՝ Գյումրիում՝ 111 անձի, իսկ Փարաքարում՝ 33:
ՆԳՆ թեժ գծին ընտրությունների վերաբերյալ հեռախոսազանգեր չեն ստացվել։
Գերատեսչության Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում գործող «Զանգերի կենտրոնում» ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման վերաբերյալ ստացվել է 2 զանգ։

Получено 4 сообщения о предполагаемых нарушениях в ходе выборов в органы местного самоуправления в Гюмри и Паракаре
В ходе выборов в органы местного самоуправления Гюмри и Паракара по состоянию на 16:00 часов 30 марта в полицию МВД поступило 4 сообщения о предполагаемых нарушениях, по которым в настоящее время ведутся проверки.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Министерстве внутренних дел Республики Армения, отметив, что материалы по 1 факту нарушения тайны голосования и 1 факту хулиганства и кражи предметов, необходимых для надлежащей организации избирательного процесса, переданы в орган предварительного следствия.
Согласно сообщению, также проверяются публикации о выборах в прессе и на социальных платформах. Дополнительная информация будет предоставлена ​​по результатам.
Представляя работу, проделанную Службой миграции и гражданства, в МВД сообщили, что заявления о включении в дополнительные списки избирателей подали и получили удостоверение 46 человек, из которых 26 являются гражданами общины Гюмри и 20 – гражданами Паракара.  Временные документы, удостоверяющие личность (форма 9), для участия в выборах получили 10 человек, в том числе 6 граждан общины Гюмри и 4 граждан Паракара.
Сотрудники мобильных пунктов обслуживания МВД оказали консультативную помощь 144 гражданам, в том числе 111 человек в Гюмри и 33 в Паракаре.
На горячую линию МВД звонков по поводу выборов не поступало.
В «колл-центр», действующий при Службе миграции и гражданства Департамента, поступило 2 звонка по вопросам организации и проведения выборов.