Արարատ Միրզոյանն ու Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը քննարկել են մի շարք ոլորտներին վերաբերող հարցեր
Ղազախստան պաշտոնական այցի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր։ Երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է վերջին շրջանում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան և անդրադարձ է կատարվել ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ընթացքին։
Արարատ Միրզոյանը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև ռազմավարական բնույթի գործընկերության զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։ Կարևորվել է տնտեսական, առևտրի, տրանսպորտի, նորարարությունների, կրթության ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը։
Տնտեսական զարգացման և փոխկապակցվածության ապահովման համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են տրանսպորտային-լոգիստիկ կապուղիների արդյունավետ կիրառմանն ու բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Ղազախստանի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային ու տարածաշրջանային բնույթի հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ղազախստանի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջմղման, մասնավորապես, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստ է պայմանագրի ստորագրմանը, ինչին հնարավոր կլինի հասնել երկու կողմերից քաղաքական կամքի դրսևորման պարագայում։

On the sidelines of his official visit to Kazakhstan, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan was received by President Kassym-Jomart Tokayev of the Republic of Kazakhstan.
According to the Armenian Foreign Ministry, the meeting focused on key issues in bilateral relations between Armenia and Kazakhstan. The parties commended the recent active dynamics of high-level political dialogue and discussed the implementation of previously reached agreements.
Mirzoyan and Tokayev exchanged views on efforts to develop a strategic partnership between the two countries and expand cooperation in areas of mutual interest. The discussion emphasized the implementation of joint initiatives in the economic, trade, transport, innovation, and education sectors.
In the context of economic development and connectivity, both sides underscored the importance of maximizing the efficiency of transport and logistics channels and increasing cargo transportation volumes.
The Armenian Foreign Minister and the Kazakh President also exchanged views on international and regional issues. Mirzoyan expressed appreciation for Kazakhstan’s stance in the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, particularly in the signing of a peace treaty. He reiterated Armenia’s commitment to signing the treaty, emphasizing that it would be possible only if both sides demonstrate political will.