Արարատ Միրզոյանն ու Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը քննարկել են մի շարք ոլորտներին վերաբերող հարցեր
Ղազախստան պաշտոնական այցի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր։ Երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է վերջին շրջանում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան և անդրադարձ է կատարվել ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ընթացքին։
Արարատ Միրզոյանը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև ռազմավարական բնույթի գործընկերության զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։ Կարևորվել է տնտեսական, առևտրի, տրանսպորտի, նորարարությունների, կրթության ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումը։
Տնտեսական զարգացման և փոխկապակցվածության ապահովման համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են տրանսպորտային-լոգիստիկ կապուղիների արդյունավետ կիրառմանն ու բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացմանն ուղղված ջանքերի կարևորությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Ղազախստանի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային ու տարածաշրջանային բնույթի հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ղազախստանի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջմղման, մասնավորապես, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստ է պայմանագրի ստորագրմանը, ինչին հնարավոր կլինի հասնել երկու կողմերից քաղաքական կամքի դրսևորման պարագայում։

Глава МИД Армении и президент Казахстана обсудили ряд международных и региональных вопросов
В рамках официального визита в Казахстан министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 марта провел встречу с президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи были обсуждены вопросы повестки двусторонних отношений. Двусторонне с удовлетворением была отмечена активная динамика политического диалога на высоком уровне, обсужден ход реализации достигнутых договоренностей.
Арарат Мирзоян и Касым-Жомарт Токаев обменялись мнениями о проводимой работе по развитию стратегического партнерства между двумя странами и дальнейшему расширению сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях. Была подчеркнута важность реализации совместных инициатив в сфере экономики, торговли, транспорта, инноваций и образования.
В контексте обеспечения экономического развития и взаимосвязанности собеседники подчеркнули важность усилий, направленных на эффективное использование транспортно-логистических каналов и увеличение объемов грузоперевозок.
Глава МИД Армении и президент Казахстана также обменялись мнениями по международным и региональным вопросам.
Министр Мирзоян высоко оценил позицию Казахстана в вопросе продвижения процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в частности,  подписания мирного договора. Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения готова подписать соглашение, что станет возможным, если обе стороны проявят политическую волю.