Չինաստանը պատրաստ է երկխոսություն վարել ԱՄՆ-ի հետ հավասարության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա
Պեկինը պատրաստակամություն է հայտնում համագործակցելու Վաշինգտոնի հետ՝ հիմնվելով հավասարության և փոխադարձ հարգանքի սկզբունքների վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին Պեկինում Ամերիկա-չինական հարաբերությունների ազգային կոմիտեի տնօրենների խորհրդի գործադիր փոխնախագահ Էվան Գրինբերգի հետ հանդիպմանը։
«Չինաստանը պատրաստ է երկխոսություն և բանակցություններ վարել ԱՄՆ-ի հետ հավասարության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա՝ վերացնելու միմյանց հիմնավորված մտահոգությունները», - ասել է Վան Ին, որի խոսքը հրապարակել է Չինաստանի ԱԳՆ-ն։
Նախարարի գնահատմամբ՝ չին-ամերիկյան հարաբերությունները գտնվում են զարգացման նշանակալից փուլում։
«Երկու կողմերն էլ պետք է առաջնորդվեն երկու պետությունների ղեկավարների կարևոր փոխհամաձայնությամբ և տեսլականով, ամրապնդեն փոխանակումները, բարելավեն փոխըմբռնումը, խուսափեն թյուր դատողություններից և կարգավորեն տարաձայնությունները», - ասել է ԱԳՆ ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը և ԱՄՆ-ն ունեն ընդարձակ շահեր և համագործակցության լայնարձակ տարածություն, ունակ են հասնելու հաջողության և օգուտ բերելու աշխարհին։
Ամերիկա-չինական հարաբերությունների ազգային կոմիտեն հիմնադրվել է ԱՄՆ-ում 1966 թվականին «Չինաստանին հետևող դիտորդների» խմբի  կողմից, որոնք ներկայացնում են քաղաքացիական, կրոնական և գործարար շրջանակները: Այդ ոչ առևտրային կրթական կազմակերպության նպատակն է բարելավելու ըմբռնումը երկու երկրների քաղաքացիների միջև:
Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները լարվել են Սպիտակ տուն Դոնալդ Թրամփի վերադառնալուց հետո: ԱՄՆ նախագահը որոշել է չինական ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը 10%-ից հասցնել 20%-ի։ Չինաստանը  պատասխան մաքսատուրքեր է սահմանել էներգապաշարների, որոշ տեսակի ավտոմեքենաների, գյուղատնտեսական տեխնիկայի և Միացյալ Նահանգներից այլ արտադրանքի համար:

Китай готов вести диалог с США на основе равенства и взаимного уважения
Пекин выражает готовность сотрудничать с Вашингтоном на основе принципов равенства и взаимного уважения.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Китая Ван И на встрече с исполнительным вице-президентом совета директоров Национального комитета по американо-китайским отношениям в Пекине Эваном Гринбергом.
«Китай готов вести диалог и переговоры с США на основе равенства и взаимного уважения, чтобы устранить обоснованные опасения друг друга», - заявил Ван И, слова которого были опубликованы МИД Китая.
По словам министра, китайско-американские отношения находятся на важном этапе развития.
«Обе стороны должны руководствоваться важным консенсусом и видением глав двух государств, укреплять обмены, улучшать взаимопонимание, избегать ошибочных суждений и урегулировать разногласия», - сказал министр иностранных дел.
По его словам, Китай и США имеют обширные интересы и широкую зону сотрудничества, способны добиться успеха и принести пользу миру.
Национальный комитет по американо-китайским отношениям был основан в США в 1966 году группой «Наблюдателей за Китаем», представляющей гражданские, религиозные и деловые круги. Цель этой некоммерческой образовательной организации - улучшить понимание между гражданами обеих стран.
Торгово-экономические отношения между КНР и США обострились после возвращения в Белый дом Дональда Трампа. Американский президент принял решение повысить тарифы на китайские товары с 10% до 20%. Китай ввел точечные ответные пошлины на энергетические ресурсы, автомобили с многолитражными двигателями, сельскохозяйственную технику и иную продукцию из США