Մարկո Ռուբիոն և Նիկոլ Փաշինյանն անընդունելի են համարել Հարավային Կովկասում որևէ տեսակի էսկալացիան
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարությունը մանրամասներ է հայտնել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի վերաբերյալ։
Պետքարտուղարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել են ընդհանուր շահերը՝ որպես ռազմավարական գործընկերներ։
«Պետքարտուղարը ողջունել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ համաձայնությունը և ընդգծել է կայուն խաղաղության կարևորությունը՝ տարածաշրջանային հակամարտությունների ցիկլը կոտրելու և Հարավային Կովկասում անվտանգություն և բարգավաճում բերելու առումով։ Պետքարտուղարն ու վարչապետը համակարծիք են եղել, որ Հարավային Կովկասում ցանկացած էսկալացիա անընդունելի է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասված է պետքարտուղարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հեռախոսազրույցի մասին հաղորդագրություն էր տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։

Госсекретарь США и премьер-министр Армении считают неприемлемой любую эскалацию на Южном Кавказе
Государственный департамент США сообщил подробности телефонного разговора госсекретаря Марко Рубио и премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
В сообщении Госдепартамента отмечается, что госсекретарь Марко Рубио и премьер-министр Армении Никол Пашинян как стратегические партнеры обсудили общие интересы.
“Госсекретарь приветствовал соглашение по тексту мирного договора с Азербайджаном и подчеркнул важность устойчивого мира для прекращения цикла регионального конфликта и обеспечения безопасности и процветания на Южном Кавказе. Госсекретарь и премьер-министр сошлись во мнении, что любая эскалация на Южном Кавказе неприемлема”, - как передает Арменпресс, говорится в сообщении Госдепартамента.
Ранее Аппарат премьер-министра Армении распространил информацию о телефонном разговоре премьер-министра Армении Никола Пашиняна с госсекретарем США Марко Рубио.