Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել ԱՄՆ կրթության նախարարությունը վերացնելու վերաբերյալ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կատարողական հրամանագիր է ստորագրել դաշնային Կրթության նախարարությունը վերացնելու մասին։ Հրամանագրով նախատեսվում է կրթության հետ կապված քաղաքականությունն ամբողջովին հանձնել նահանգներին և տեղական խորհուրդներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Մենք կրթությունը կվերադարձնենք այնտեղ, որտեղ դրա տեղն է, շատ պարզ», - ասել է Թրամփը Սպիտակ տան Արևելյան սենյակում հրամանագիրը ստորագրելու արարողությանը, որին ներկա են եղել նաև աշակերտներ՝ խորհրդանշական կերպով իրենք էլ ստորագրելով «հրամանագրեր»։
Մարտի 20-ին ստորագրված հրամանագիրն առաջին քայլն է նախարարությունը ցրելու ուղղությամբ։ Հարցը դեռ պետք է քվեարկության դրվի Կոնգրեսում, իսկ ըստ Reuters-ի՝ այնտեղ այս նախագիծն անցկացնելու համար դեռ մի քանի ձայնի պակաս կա։
Սպիտակ տունը պնդում է, որ Կրթության նախարարությունը գումարի կորուստ է, և որ գերատեսչությունում արված տրիլիոնավոր դոլարի ներդրումներն իրենց չեն արդարացրել։
Նախարարությունը վերահսկում է ԱՄՆ-ում շուրջ 100 000 հանրային դպրոց և 34 000 մասնավոր դպրոց՝ չնայած հանրային դպրոցների ֆինանսավորման ավելի քան 85%-ը կատարվում է նահանգային և տեղական կառավարությունների կողմից։ Գերատեսչությունը դաշնային դրամաշնորհներ է դրամադրում կարիքավոր դպրոցներին, ֆինանսավորում ծրագրեր՝ վճարելու հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների հետ աշխատող ուսուցիչներին, փոխարինելու հնացած ենթակառուցվածքը։ Բացի այդ, Կրթության նախարարությունը վերահսկում է 1,6 տրիլիոն դոլարի ուսանողական վարկերը։
Առայժմ Թրամփի հրամանի նպատակն է կրճատել նախարարության կազմն այնքան, որ այն կատարի միայն վարկերը կառավարելու, ցածր եկամուտ ունեցող ուսանողներին քոլեջ այցելելու համար դրամաշնորհներ տրամադրելու, հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների հետ աշխատելու ռեսուրսներ տրամադրելու գործառույթները։

Трамп подписал указ об упразднении Департамента образования США
Президент США Дональд Трамп подписал указ о начале ликвидации федерального Департамента образования. Указ направлен на полную передачу управления образования в ведение властей штатов и местных советов. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
“Мы просто собираемся вернуть образование обратно в штаты, где оно и должно быть”, - заявил Трамп на церемонии подписания в Восточной комнате Белого дома, на которой присутствовали учащиеся, символически подписавшие указы.
Подписанный 20 марта указ является первым шагом на пути к роспуску департамента. Этот вопрос еще предстоит вынести на голосование в Конгрессе. По данным Reuters, для принятия законопроекта не хватает еще нескольких голосов.
Белый дом утверждает, что Департамент образования - пустая трата денег и что триллионы долларов, вложенные в это ведомство, не окупились.
Департамент курирует около 100 000 государственных и 34 000 частных школ в Соединенных Штатах. Более 85% финансирования государственных школ предоставляется государственными и местными органами власти. Ведомство предоставляет федеральные гранты нуждающимся школам, финансирует программы по оплате труда учителей, работающих с детьми с особыми потребностями, и заменяет устаревшую инфраструктуру. Кроме того, Департамент образования контролирует студенческие кредиты на сумму 1,6 триллиона долларов.
Цель указа Трампа заключается в сокращении штата департамента до той степени, чтобы он выполнял лишь функции администрирования кредитов, предоставления грантов студентам из семей с низким доходом для обучения в колледже и ресурсов для работы с детьми с особыми потребностями.