Գուտերեշը կոչ է արել հետաքննել Գազայում ՄԱԿ-ի աշխատակցի զոհվելու հանգամանքները
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը «խորապես վշտացած և ցնցված է» Գազայի կենտրոնում գտնվող Դեյր ալ-Բալահում ՄԱԿ-ին պատկանող երկու հյուրատների վրա իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով ՄԱԿ-ի աշխատակցի զոհվելու կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հաքը՝ ավելացնելով, որ ևս 5  աշխատակից վիրավորվել է, որոնցից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
Գուտերեշը դատապարտել է բոլոր հարձակումները ՄԱԿ-ի անձնակազմի վրա և կոչ է արել լիարժեք հետաքննություն անցկացնել:
«Գլխավոր քարտուղարը շեշտում է հրադադարի պահպանման անհրաժեշտությունը՝ վերջ դնելու մարդկային տառապանքներին: Մարդասիրական օգնությունը պետք է հասնի բոլոր կարիքավորներին: Պատանդները պետք է անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակվեն», - հավելել է խոսնակը:
Հաքի խոսքով՝ «ՄԱԿ-ի բոլոր շենքերի գտնվելու վայրերը հայտնի են հակամարտող բոլոր կողմերին, և նրանք միջազգային իրավունքի համաձայն պարտավոր են պաշտպանել դրանք և ապահովել դրանց անձեռնմխելիությունը»:
Նա նաև նշել է, որ ՄԱԿ-ը փորձում է «ճշտել պայթյունի պատճառները»։
The Times of Israel-ը հայտնել է, որ նախնական հետաքննության արդյունքը ցույց է տվել, որ Իսրայելի զինվորականները պատասխանատվություն չեն կրում Գազայում ՄԱԿ-ի աշխատակցի մահվան համար:
2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև բռնկված ռազմական գործողությունների հետևանքով ՄԱԿ-ի առնվազն 280 աշխատակից է զոհվել:

Гутерриш призвал расследовать обстоятельства гибели сотрудника ООН в Газе
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш “глубоко опечален и шокирован” гибелью сотрудника ООН в результате израильского авиаудара по двум гостевым домам ООН в Дейр-эль-Балахе в центральной части Газы.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил заместитель официального представителя Генерального секретаря ООН Фархан Хак, добавив, что еще 5 сотрудников получили ранения, один из которых находится в крайне тяжелом состоянии.
Гутерриш осудил все нападения на персонал ООН и призвал к проведению полного расследования.
“Генеральный секретарь подчеркивает необходимость соблюдения режима прекращения огня, чтобы положить конец страданиям людей. Гуманитарная помощь должна быть доставлена всем нуждающимся. Заложники должны быть освобождены немедленно и безоговорочно”, - добавил представитель.
По словам Хака, местоположение всех зданий ООН известно всем сторонам конфликта, и они обязаны в соответствии с международным правом защищать их и обеспечивать их неприкосновенность.
Он также отметил, что ООН пытается выяснить причины взрыва.
Газета Times of Israel сообщила, что результаты предварительного расследования показали, что израильские военные не несут ответственности за смерть сотрудника ООН в секторе Газа.
В ходе боевых действий между ХАМАС и Израилем в секторе Газа с 7 октября 2023 года погибли, по меньшей мере, 280 сотрудников ООН.