Ռուբիոն Իրանին մեղադրել է հութիների կողմից ԱՄՆ-ի նավերի վրա հարձակումները ֆինանսավորելու մեջ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Իրանի վրա է բարդել պատասխանատվությունը Եմենում «Անսար ալլահ» շարժման կողմից ԱՄՆ-ի նկատմամբ առաջացած սպառնալիքի համար։
«Հութիները չէին կարողանա սպառնալ մեր նավատորմին և առևտրային նավերին առանց Իրանի օգնության: Նրանք սովորել են ստեղծել անօդաչու թռչող սարքեր և բարդ հականավային համակարգեր, սակայն այդ տեխնոլոգիան և ֆինանսավորումը ստացվում են Իրանից: Առանց Իրանի հութիների սպառնալիքը կսահմանափակվեր Եմենի ներքին հակամարտություններով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ռուբիոն Fox News Radio ռադիոկայանին  տված հարցազրույցում:
Պետքարտուղարը հիշեցրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն այն մասին, որ հարձակումների շարունակման դեպքում Իրանի համար հետևանքներ կլինեն։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը իր հերթին դատապարտում է Միացյալ Նահանգների հռետորաբանությունը և կտրականապես մերժում է ԱՄՆ նախագահի և նրա վարչակազմի հայտարարություններն «Անսար ալլահ» շարժման հարձակումներին Թեհրանի ենթադրյալ մասնակցության մասին:
Մարտի 15-ին Դոնալդ Թրամփի հրամանով Միացյալ Նահանգները սկսել է զանգվածային հարվածներ հասցնել Եմենում հութիների օլբյեկտներին։ Ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը, գործողությունն ուղղված է ամերիկյան շահերի պաշտպանությանը և նավարկության ազատության ապահովմանը։ Ի պատասխան շարժումը երկու անգամ հարձակվել է ամերիկյան USS Harry Truman ավիակիրի վրա Կարմիր ծովի հյուսիսային մասում՝ հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ։

Рубио считает Иран ответственным за угрозы хуситов США
Госсекретарь США Марко Рубио возложил на Иран ответственность за угрозы, исходящие для США от движения «Ансар Аллах» в Йемене.
«Хуситы не смогли бы угрожать нашему военно-морскому флоту и торговым кораблям без помощи Ирана. Они научились создавать беспилотники и сложные противокорабельные системы, но эту технологию и финансирование получают от Ирана. Без Ирана угроза хуситов ограничилась бы внутренними конфликтами в Йемене», — заявил Рубио в интервью Fox News Radio, передает Арменпресс.
Госсекретарь напомнил заявление президента США Дональда Трампа о том, что если атаки продолжатся, для Ирана будут последствия.
Исламская Республика Иран, со своей стороны, осуждает риторику США и категорически отвергает заявления президента США и его администрации о предполагаемом участии Тегерана в нападениях  движения «Ансар Аллах».
15 марта по приказу Дональда Трампа США начали массовые удары по объектам хуситов в Йемене. Как заявило Центральное командование ВС США, операция направлена ​​на защиту американских интересов и обеспечение свободы судоходства.
В ответ движение дважды атаковало авианосец USS Harry Truman в северной части Красного моря, используя ракеты и беспилотники.