ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչը սուր քննադատության է ենթարկել Սիրիայի նոր իշխանություններին. Reuters
ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան փակ քննարկման ժամանակ սուր քննադատության է ենթարկել Սիրիայի նոր ղեկավարությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների։
«Մոսկվան նախազգուշացրել է Սիրիայում ջիհադիստների աճի մասին և կրոնական հիմքերով ալավիների զանգվածային սպանությունները համեմատել է 1994 թվականին Ռուանդայի ցեղասպանության հետ», - նշված է հոդվածում։
Նեբենզյան հանդիպման մասնակիցներին ասել է, որ Սիրիայում սպանությունները ոչ ոք չի դադարեցրել։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Նեբենզյան քննադատել է նոր իսլամիստ կառավարիչների կողմից Սիրիայի բանակի լուծարումը և հասարակական աշխատուժի զանգվածային կրճատումները՝ զգուշացնելով, որ «իրաքյան սցենարը» կարող է նորից կրկնվել՝ նկատի ունենալով Սադամ Հուսեյնի իշխանության տապալումը և Իրաքի պետական ​​կառույցների ապամոնտաժմանը հաջորդած բռնությունները:
Պաշտոնյան նաև մտահոգություն է հայտնել, որ օտարերկրյա «ահաբեկիչ» մարտիկները «կործանարար դեր» են խաղում Սիրիայում։
ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Չինաստանի բանագնացները նույնպես փակ ճեպազրույցում ընդգծել են իրենց անհանգստությունը Սիրիայում օտարերկրյա զինյալների առկայության և երկրի քաղաքական անցման գործընթացի կապակցությամբ։
Reuters-ի հարցին՝ արդյոք նա Սիրիայում իրավիճակը համեմատել է Ռուանդայի ցեղասպանության հետ, Նեբենզյան պատասխանել է. «Ես փակ խորհրդակցություններում ասում եմ այն, ինչ անհրաժեշտ եմ համարում՝ հիմնվելով այն նախադրյալի վրա, որ դրանք փակ խորհրդակցություններ են, և դրանցից ոչինչ չպետք է դուրս գա»։
Հարկ է նշել, որ Ռուսաստանն ակտիվորեն բանակցում է Սիրիայի նոր իշխանությունների հետ՝ երկրի տարածքում իր ռազմակայանների պահպանման վերաբերյալ։
Քննադատները համարում են, որ պետական ​​հատվածում աշխատակիցների կրճատումներն ուղղված են ալավի աշխատակիցների դեմ, իսկ փետրվարին տեղի ունեցած ազգային երկխոսությունը բավարար չափով ներառական չէր:
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան վերջերս Reuters-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ իր վարչակազմը չի ցանկանում պաշտոնները բաշխել ըստ աղանդների, և որ առաջիկայում հայտարարվելիք ընդլայնված կառավարությունը կարող է ներառել ալավիներին:
Reuters-ը մեկ այլ հրապարակման մեջ հայտնել էր, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը համաձայնեցրել է հայտարարության նախագիծը, որը դատապարտում է լայնածավալ բռնությունները Սիրիայի ափամերձ շրջաններում և երկրի ժամանակավոր իշխանություններին կոչ է անում պաշտպանել բոլոր սիրիացիներին՝ անկախ էթնիկ կամ կրոնական պատկանելությունից։
Վերջին տվյալների համաձայն՝ Սիրիայի արևմուտքում մարտի 6-ին իրադրության սրման սկզբից զոհվել է Ասադի 250 զինված կողմնակից, իսկ ուժայինները կորցրել են 231 մարտիկի։ Զոհված խաղաղ բնակիչների թիվը գերազանցել է 900-ը, նրանց մեծ մասը պատկանում է ալավիների համայնքին:

Представитель России в ООН резко раскритиковал новые сирийские власти - Reuters
Представитель России в ООН Василий Небензя в ходе закрытой дискуссии подверг резкой критике новое руководство Сирии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на информированные источники.
«Москва предупредила о росте влияния джихадистов в Сирии и сравнила массовые убийства алавитов по религиозным мотивам с геноцидом в Руанде в 1994 году», — говорится в статье.
Небензя заявил участникам встречи, что убийства в Сирии никто не остановил.
По словам источника, Небензя раскритиковал расформирование сирийской армии и массовые сокращения государственной рабочей силы новыми исламистскими правителями, предупредив, что «иракский сценарий» может повториться снова, имея в виду свержение Саддама Хусейна и насилие, последовавшее за демонтажем иракских государственных институтов.
Чиновник также выразил обеспокоенность тем, что иностранные боевики-террористы играют «деструктивную роль» в Сирии.
Послы США, Франции и Китая на закрытом брифинге также подчеркнули свою обеспокоенность присутствием иностранных боевиков в Сирии и процессом политического перехода в стране.
На вопрос Reuters, сравнивает ли он ситуацию в Сирии с геноцидом в Руанде, Небензя ответил: «Я говорю то, что считаю необходимым, на закрытых заседаниях, исходя из того, что это закрытые заседания и из них ничего не должно выйти наружу».
Следует отметить, что Россия активно ведет переговоры с новыми сирийскими властями относительно сохранения своих военных баз на территории страны.
Критики говорят, что увольнения в государственном секторе направлены против рабочих, и что национальный диалог в феврале не был достаточно инклюзивным.
Президент Сирии Ахмед аль-Шараа заявил в недавнем интервью Reuters, что его администрация не хочет раздавать должности по религиозному признаку и что в расширенное правительство, о котором скоро будет объявлено, могут войти алавиты.
Агентство Reuters сообщило в другой публикации, что Совет безопасности ООН согласовал проект заявления, осуждающего широкомасштабное насилие в прибрежных районах Сирии и призывающего временные власти страны защитить всех сирийцев, независимо от этнической принадлежности и вероисповедания.
По последним данным, с начала обострения ситуации на западе Сирии 6 марта убито 250 вооруженных сторонников Асада, силы потеряли 231 бойца. Число убитых мирных жителей превысило 900 человек, большинство из них принадлежат к алавитской общине.