Միրզոյանն անդրադարձել է ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության հարցին Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու դեպքում
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից, վավերացումից և ուժի մեջ մտնելուց հետո ԵՄ գործընկերների հետ ընդունելի ու փոխշահավետ համաձայնություններ կքննարկվեն կառույցի դիտորդական առաքելության գործունեության վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Արարատ Միրզոյանը նշեց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների նիստում կառավարության 2024 թվականի ծրագրի մասին զեկույցին հաջորդած հարցուպատասխանի ընթացքում։
«ԵՄ դիտորդական առաքելության համագործակցության ձևեր միշտ էլ կարող ենք քննարկել և հանգել համաձայնությունների Եվրոպական միության մեր գործընկերների հետ։ Դիտորդական առաքելությունը տեղակայվել է մեր առաջարկությամբ, մեր խնդրանքով։ Նպատակն է ապահովել, նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի կայունությանը, սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, խաղաղությանը, և պետք է արձանագրենք, որ առաքելության տեղակայումից ի վեր, իսկապես, այն ծառայել է նպատակին, առաքելությունը իսկապես ստացված է։ Միևնույն ժամանակ, երբ կստորագրվի այդ համաձայնագիրը (խմբ. նկատի ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը, որի տեքստը կողմերն արդեն համաձայնեցրել են) և կվավերացվի, ուժի մեջ կմտնի, բնականաբար, խաղաղությունն ու կայունությունը շատ ինստիտուցիոնալ կդառնան Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին։ Ուզում եմ վստահեցնել, որ երբ այս համաձայնագիրը կստորագրվի, կվավերացվի և ուժի մեջ կմտնի, մենք Եվրոպական  միության գործընկերների հետ քաղաքացիական առաքելության համագործակցության մասով ընդունելի, փոխշահավետ լուծումների կգանք»,-ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են, որ վերջնական համաձայնության են հասել խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստի շուրջ։ Խաղաղության համաձայնագրի նախագծի 17 դրույթներից մեկը վերաբերում է համաձայնագրի ստորագրումից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին երրորդ երկրների ուժերի տեղակայումը բացառելուն։ ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում իր գործունեությունը սկսել է 2023 թվականի փետրվարից։ 2025 թվականի հունվարին ԵՄ խորհուրդը ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատը 2 տարով երկարաձգելու որոշում կայացրեց։

Министр ИД Армении затронул вопрос деятельности наблюдательной миссии ЕС в случае вступления в силу мирного соглашения с Азербайджаном
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отметил, что после подписания, ратификации и вступления в силу мирного соглашения с Азербайджаном с партнерами по ЕС будут обсуждаться приемлемые и взаимовыгодные договоренности относительно деятельности наблюдательной миссии организации.
Как сообщает Арменпресс, об этом Арарат Мирзоян сообщил, отвечая на вопросы после представления доклада о программе правительства на 2024 год на заседании комиссии по внешним связям НС Армении.
“Мы всегда сможем обсудить и достичь соглашений с нашими партнерами по Европейскому союзу о формах сотрудничества для Миссии наблюдателей ЕС. Миссия наблюдения была развернута по нашему предложению, по нашей просьбе. Цель состоит в том, чтобы обеспечить и способствовать стабильности границы между Арменией и Азербайджаном, стабильности и миру в приграничных районах, и мы должны признать, что с момента развертывания миссии она действительно выполнила свою задачу, миссия действительно была выполнена. Вместе с тем, когда это соглашение будет подписано (ред. имеется в виду мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, текст которого уже согласован сторонами), ратифицировано и вступит в силу, естественно, мир и стабильность на границе Армении и Азербайджана станут вполне институциональными. Хочу заверить вас, что после подписания, ратификации и вступления в силу этого соглашения мы придем к приемлемым, взаимовыгодным решениям с нашими партнерами по Евросоюзу относительно сотрудничества с гражданской миссией”, - подчеркнул глава МИД.
13 марта Армения и Азербайджан объявили о достижении окончательного соглашения по тексту проекта мирного договора. Одно из 17 положений проекта мирного соглашения касается исключения размещения сил третьих стран на границе Армении и Азербайджана после подписания соглашения. Гражданская наблюдательная миссия ЕС в Армении начала свою деятельность в феврале 2023 года. В январе 2025 года Совет ЕС принял решение продлить мандат Миссии наблюдателей ЕС в Армении еще на 2 года.