Իրանի ԱԳՆ-ն անտեղի է համարում միջուկային ծրագրի շուրջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի փակ նիստը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին քննադատել է Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի և ևս երեք  երկրների խնդրանքն՝ անցկացնելու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) փակ նիստ Իրանում ուրանի հարստացման տեմպերի աճի քննարկման նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Անվտանգության խորհրդի փակ նիստի անցկացումը որոշ երկրների խնդրանքով նոր և տարօրինակ պրակտիկա է։ Այդ հանդիպումը կասկածի տակ է դնում այն ​​երկրների բարի կամքը, որոնք պահանջել են դրա անցկացումը», - մեջբերում է Արաղչիի խոսքը նրա մամուլի ծառայությունը։
«Մենք հուսով ենք, որ Անվտանգության խորհուրդը կկատարի իր գլխավոր խնդիրը՝ խաղաղության և անվտանգության ապահովումը, և տեղի չի տա որոշ երկրների ազդեցությանը», - հավելել է նա։
Մարտի 11-ին Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով աղբյուրների, հաղորդել էր, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը մարտի 12-ին դռնփակ ռեժիմով կքննարկի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում հարստացված ուրանի աճող պաշարների հարցը։ Գործակալության զրուցակիցների տվյալներով՝ նիստը կանցկացվի Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական ​​անդամների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի և ևս երեք երկրների՝ Հունաստանի, Պանամայի և Հարավային Կորեայի խնդրանքով։
Այդ երկրները ցանկանում են, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն Իրանին պարտավորեցնի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը (ԱԷՄԳ) տեղեկատվություն տրամադրել ուրանի ծագման մասին Իրանի չհայտարարված միջուկային օբյեկտներում, այսինքն՝ այն օբյեկներում, որոնք Թեհրանը պաշտոնապես չի ճանաչում որպես միջուկային, և անհրաժեշտ չի համարում ԱԷՄԳ-ի մոնիթորինգի խիստ միջոցների սահմանումը դրանցում:
Թեհրանը թշնամական է համարում ԱՄՆ-ի և եվրոպական եռյակի (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա և Ֆրանսիա) մոտեցումն Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ 2024 թ. հունիսին այդ երկրները նախաձեռնեցին ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդի կողմից փաստաթղթի ընդունում, որն Իրանից պահանջում էր բացատրել «անտրոպոգեն ծագման» ուրանի հետքերի հայտնվելը երկու չհայտարարված միջուկային օբյեկտներում և թույլ տալ գործակալության տեսուչների մուտքն այնտեղ։

МИД Ирана считает неуместным закрытое заседание СБ ООН по ядерной программе
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи раскритиковал просьбу Великобритании, Франции и США и еще трех стран провести заседание Совета Безопасности (СБ) ООН в закрытом формате с целью обсуждения роста темпов обогащения урана в исламской республике. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
«Проведение закрытого заседания Совета Безопасности по просьбе некоторых стран - новая и странная практика. Эта встреча ставит под сомнение добрую волю стран, потребовавших ее проведения», - приводит слова Арагчи его пресс-служба.
«Мы надеемся, что Совет Безопасности выполнит свою главную задачу - поддержание мира и безопасности - и не поддастся влиянию некоторых стран», - добавил он.
11 марта агентство Reuters со ссылкой на источники сообщило, что СБ ООН 12 марта обсудит в закрытом режиме растущие запасы обогащенного урана в исламской республике. По данным собеседников агентства, заседание будет проведено по запросу трех постоянных членов Совбеза - Великобритании, Франции и США - и еще трех стран - Греции, Панамы и Южной Кореи.
Эти страны хотят, чтобы СБ ООН обязал Иран предоставить Международному агентству по атомной энергии (МАГАТЭ) информацию о происхождении урана на незаявленных ядерных объектах исламской республики, то есть на тех, которые Тегеран официально не признает ядерными объектами и не считает необходимым вводить на них строгие меры мониторинга МАГАТЭ.
Тегеран считает враждебным подход США и европейской тройки (Великобритании, Германии и Франции) к ситуации вокруг ядерной программы исламской республики. В июне 2024 года эти страны инициировали принятие Советом управляющих МАГАТЭ документа, требующего от Ирана объяснить появление следов урана «антропогенного происхождения» на двух незаявленных ядерных объектах и допустить туда инспекторов агентства.