Մենք դինամիկ երկխոսություն ենք վարում Թուրքիայի հետ․նպատակն է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը․ Միրզոյան
Այս պահին Հայաստանը բավականին դինամիկ երկխոսություն է վարում Թուրքիայի հետ, որի նպատակն է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին հնդկական WION լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանը չորս հարևան ունի։ Մեր արևելյան հարևանը Ադրբեջանն է, որի հետ մենք փորձում ենք հաստատել խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ՝ շրջելով տարածաշրջանում թշնամանքի էջը։ Մեր արևմտյան հարևանը Թուրքիան է, որի հետ Հայաստանի սահմանները փակ են արդեն երեք տասնամյակից ավել։ Այս պահին մենք բավականին դինամիկ երկխոսություն ենք վարում Թուրքիայի հետ, որի նպատակն է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը։ Մինչ այժմ մեզ հաջողվել է որոշակի փոքր, բայց շոշափելի քայլեր կատարել, սակայն մի շարք պայմանավորվածություններ դեռ չեն իրականացվել»,- մանրամասնել է Միրզոյանը։
«Մենք արդեն համաձայնեցրել ենք, որ սահմանը նախ պետք է բացվի երրորդ երկրների քաղաքացիների, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար։ Վերջին կետն առայժմ կյանքի չի կոչվել, բայց մենք շարունակում ենք երկխոսությունը։ Եվ ևս մեկ անգամ, եթե հարաբերությունները լիովին կարգավորվեն, դա շահավետ կլինի ոչ միայն երկու երկրների, այլև տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս գտնվող մի շարք այլ դերակատարների համար»,- պարզաբանել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի մյուս երկու հարևանների՝ հյուսիսում՝ Վրաստանի և հարավում՝ Իրանի հետ հարաբերություններին, Միրզոյանը շեշտել է, որ երկար տարիներ շարունակ ՀՀ-ն շատ լավ հարաբերություններ է ունեցել նշված երկրների հետ և կենտրոնացած է այդ կապերի խորացման վրա։
«Մենք հասկանում ենք, որ դուք հատկապես հետաքրքրված եք Իրանի հետ հարաբերություններով, քանի որ աշխարհագրական տեսանկյունից, երբ դիտարկում ենք Հնդկաստանն ու Հայաստանը, ակնհայտ է, որ մենք ձգտում ենք խորացնել մեր կապերը։ Իհարկե, պետք է ուշադրություն դարձնենք նաև այն երկրներին, որոնք գտնվում են մեր միջև։ Եվ Իրանն, անկասկած, այն երկիրն է, որի հետ համագործակցությունը խորացնելու մենք մեծ հետաքրքրություն ունենք, այդ թվում՝ ձեր նշած եռակողմ ձևաչափում»,- նշել է Միրզոյանը։

Мы ведем динамичный диалог с Турцией с целью установления дипломатических отношений: глава МИД Армении
В настоящее время Армения ведет довольно динамичный диалог с Турцией, целью которого является установление дипломатических отношений между двумя странами. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью индийскому изданию WION сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«У Армении четыре соседа. Восточный сосед – Азербайджан, с которым мы пытаемся установить мир и межгосударственные отношения, закрыв страницу вражды в регионе. Наш западный сосед – Турция, с которой границы Армении закрыты уже более трех десятилетий. Сейчас у нас довольно динамичный диалог с Турцией. И этот диалог направлен на установление дипломатических отношений между нами и Турцией, а также на открытие границ между двумя странами. Пока нам удалось сделать несколько небольших, но все же ощутимых шагов. Некоторые из договоренностей пока еще не реализованы», - отметил Мирзоян.
Он отметил, что стороны уже договорились, что граница должна быть открыта в первую очередь для граждан третьих стран, а также для граждан Армении и Турции с дипломатическими паспортами. Глава МИД добавил, что этот последний пункт пока не реализован, но диалог продолжается.
«И опять же, если отношения будут полностью нормализованы, это будет очень полезно не только для двух стран, но и для нескольких других игроков в регионе и за его пределами.
Что касается двух других наших соседей, северного соседа Грузии и южного соседа Ирана, у нас очень хорошие отношения с этими двумя странами уже довольно давно. И мы нацелены на углубление этих связей. И мы понимаем, что Вы спросили конкретно об Иране, потому что географически, когда мы смотрим на Индию и Армению и мы намерены углубить связи, то, конечно, мы также должны обратить внимание на страны, которые находятся между нами. И это, очевидно, одна из стран, в углублении нашего сотрудничества, в том числе в трехстороннем формате, о котором Вы упомянули», - отметил Мирзоян.