Մենք դինամիկ երկխոսություն ենք վարում Թուրքիայի հետ․նպատակն է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը․ Միրզոյան
Այս պահին Հայաստանը բավականին դինամիկ երկխոսություն է վարում Թուրքիայի հետ, որի նպատակն է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին հնդկական WION լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանը չորս հարևան ունի։ Մեր արևելյան հարևանը Ադրբեջանն է, որի հետ մենք փորձում ենք հաստատել խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ՝ շրջելով տարածաշրջանում թշնամանքի էջը։ Մեր արևմտյան հարևանը Թուրքիան է, որի հետ Հայաստանի սահմանները փակ են արդեն երեք տասնամյակից ավել։ Այս պահին մենք բավականին դինամիկ երկխոսություն ենք վարում Թուրքիայի հետ, որի նպատակն է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը։ Մինչ այժմ մեզ հաջողվել է որոշակի փոքր, բայց շոշափելի քայլեր կատարել, սակայն մի շարք պայմանավորվածություններ դեռ չեն իրականացվել»,- մանրամասնել է Միրզոյանը։
«Մենք արդեն համաձայնեցրել ենք, որ սահմանը նախ պետք է բացվի երրորդ երկրների քաղաքացիների, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար։ Վերջին կետն առայժմ կյանքի չի կոչվել, բայց մենք շարունակում ենք երկխոսությունը։ Եվ ևս մեկ անգամ, եթե հարաբերությունները լիովին կարգավորվեն, դա շահավետ կլինի ոչ միայն երկու երկրների, այլև տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս գտնվող մի շարք այլ դերակատարների համար»,- պարզաբանել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի մյուս երկու հարևանների՝ հյուսիսում՝ Վրաստանի և հարավում՝ Իրանի հետ հարաբերություններին, Միրզոյանը շեշտել է, որ երկար տարիներ շարունակ ՀՀ-ն շատ լավ հարաբերություններ է ունեցել նշված երկրների հետ և կենտրոնացած է այդ կապերի խորացման վրա։
«Մենք հասկանում ենք, որ դուք հատկապես հետաքրքրված եք Իրանի հետ հարաբերություններով, քանի որ աշխարհագրական տեսանկյունից, երբ դիտարկում ենք Հնդկաստանն ու Հայաստանը, ակնհայտ է, որ մենք ձգտում ենք խորացնել մեր կապերը։ Իհարկե, պետք է ուշադրություն դարձնենք նաև այն երկրներին, որոնք գտնվում են մեր միջև։ Եվ Իրանն, անկասկած, այն երկիրն է, որի հետ համագործակցությունը խորացնելու մենք մեծ հետաքրքրություն ունենք, այդ թվում՝ ձեր նշած եռակողմ ձևաչափում»,- նշել է Միրզոյանը։

Foreign Mirzoyan says Armenia and Türkiye engaged in dynamic dialogue to establish diplomatic relations
Foreign Minister Ararat Mirzoyan, in an interview with India’s WION, emphasized the dynamic dialogue with Türkiye aimed at establishing diplomatic relations between Armenia and Türkiye, as well as opening the borders between the two countries.
“Armenia has four neighbors. The eastern neighbor is Azerbaijan, with whom we are trying to establish peace and interstate relations, closing the page of the enmity in the region. Our western neighbor is Türkiye, with whom Armenia's borders have been closed for more than three decades. Now we have quite a dynamic dialogue with Türkiye. And this dialogue is aimed at establishing diplomatic relations between us and Türkiye and also opening the borders between two countries. So far we have succeeded to have several small but still tangible steps. Some of the agreements have not been implemented,'' clarified Mirzoyan.
“We have already agreed that the border should be opened first for third country nationals and also Armenian and Turkish nationals, diplomatic passport holders. So this one, the latter, has not been implemented yet, but we continue our dialogue. And again, if the relations are fully normalized, that would be very beneficial, not only for the two countries, but several other players in the region and beyond the region as well,’’ said Mirzoyan.
As for the other two neighbors of ours, the northern neighbor, Georgia, and southern neighbor, Iran, the Foreign Minister mentioned that Armenia has had very good relations with these two countries for quite a long time and “focused on deepening these ties.”
“ And we understand you asked specifically about Iran, because geographically when we look at India and Armenia, we have the intention to deepen the ties. Of course, we should also pay attention to the countries which are between us. And this is obviously one we are very much interested in deepening our cooperation, including in trilateral format, which you mentioned,’’ said Mirzoyan.