ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը առաջիկա օրերին կայցելի Հնդկաստան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը առաջիկա օրերին նախատեսում է այցելել Հնդկաստան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա հայտարարեց կառավարության հարցուպատասխանի ընթացքում՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև խորացող համագործակցությանը։
Միրզոյանը ընդգծեց, որ Հայաստանը շարունակում է ակտիվ երկխոսություն վարել ինչպես Հնդկաստանի, այնպես էլ Չինաստանի հետ։
«Ե՛վ Հնդկաստանի, և՛ Չինաստանի հետ շատ ակտիվ երկխոսության մեջ ենք։ Մեր համագործակցությունն ընդգրկում է տարատեսակ ոլորտներ», – նշեց նախարարը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ այսօր Չինաստանի ԱԳ նախարարության հետ տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ, որոնց արդյունքում կողմերը հանդես են եկել համատեղ մամլո հաղորդագրությամբ։
«Ողջունվել են և՛ Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը, և՛ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը»,- ընդգծեց Միրզոյանը։

Глава МИД Армении в ближайшие дни посетит Индию
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ближайшие дни планирует посетить Индию. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в ходе правительственного часа в парламенте, коснувшись углубляющегося сотрудничества между Арменией и Индией.
Мирзоян подчеркнул, что Армения продолжает вести активный диалог как с Индией, так и с Китаем.
«Мы ведем очень активный диалог как с Индией, так и с Китаем. Наше сотрудничество охватывает различные направления», — отметил министр.
Он также сообщил, что сегодня состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Китая, по итогам которых стороны опубликовали совместный пресс-релиз.
«Мы приветствовали как инициативу Китая «Один пояс и один путь», так и проект Армении «Перекресток мира», — подчеркнул Мирзоян.