ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների ներկա վիճակն ու հեռանկարները, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր:
«Կողմերն ընդգծել են երկկողմ համագործակցության լայն ներուժի առկայությունը և օրակարգային հարցերի առաջմղման համար քաղաքական երկխոսության, այդ թվում ՝ փոխայցելությունների ակտիվացման կարևորությունը: Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների շուրջ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Глава дипломатии ЕС и министр иностранных дел Азербайджана обсудили вопросы региональной безопасности
Состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и верховным представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Каей Каллас.
Как передает Арменпресс со ссылкой на азербайджанские СМИ, об этом сообщила пресс-служба МИД Азербайджана.
В ходе телефонного разговора были рассмотрены текущее состояние и перспективы отношений Азербайджана и ЕС, обсуждены вопросы региональной и международной безопасности.
Стороны подчеркнули широкий потенциал двусторонних отношений сотрудничества, важность интенсификации политического диалога, включая осуществление взаимных визитов с целью продвижения вопросов, стоящих на повестке дня. В ходе телефонного разговора стороны также обменялись мнениями по другим темам, представляющим взаимный интерес.