ԱՄՆ-ն 5 միլիոն դոլարով «ոսկե քարտեր» կառաջարկի երկիր տեղափոխվել ցանկացողներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ երկիրը 5 միլիոն դոլարով կվաճառի, այսպես կոչված, «ոսկե քարտեր», որոնք օտարերկրացիներին իրավունք կտան ապրել և աշխատել ԱՄՆ-ում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ զրույցում:
«Մենք պատրաստվում ենք այս քարտի համար գին սահմանել շուրջ 5 միլիոն դոլարի չափով, և դա «գրին քարտի» արտոնություններ կտա, ինչպես նաև կդառնա ուղի դեպի քաղաքացիության ստացում: Եվ հարուստ մարդիկ կգան մեր երկիր՝ գնելով այդ քարտը», - ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ում այդ հարուստ մարդիկ կվճարեն հարկեր, բազմաթիվ մարդկանց համար աշխատատեղեր կստեղծեն։
ԱՄՆ առևտրի նախարար Հովարդ Լաթնիքը, որը ներկա է եղել հանդիպմանը, նշել է, որ «ոսկե քարտը» կփոխարինի կառավարության EB-5 ծրագրին, որով այցագրեր են տրամադրվում ներդրումներ կատարող միգրանտներին։
«Իհարկե, նրանք (գնորդները) պետք է ստուգում անցնեն», - հավելել է Լաթնիքը։
ԱՄՆ նախագահն, իր հերթին, ենթադրել է, որ քարտերի վաճառքը կսկսվի մոտավորապես երկու շաբաթից։
Հարցին, թե արդյոք նա կդիտարկի այդ քարտերը ռուսաստանցի օլիգարխներին վաճառելու հնարավորությունը, Թրամփը պատասխանել է. «Այո, հնարավոր է։ Ես գիտեմ մի քանի ռուսաստանցի օլիգարխների. շատ հաճելի մարդիկ են»։

США предложат «золотые карты» за $5 млн желающим переехать в страну
Президент США Дональд Трамп объявил, что за $5 миллионов долларов в стране будут продаваться так называемые «золотые карты», которые дадут иностранцам право жить и работать в США. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в беседе с журналистами в Овальном кабинете.
"Мы собираемся установить цену на эту карту в размере около $5 млн, и это даст привилегии по грин-карте, а также позволит получить гражданство. И состоятельные люди будут приезжать в нашу страну, покупая эту карту", - сказал Трамп, добавив, что в США эти богатые люди будут платить налоги, создадут рабочие места для многих людей.
Министр торговли США Говард Латник, присутствовавший на встрече, отметил, что «золотая карта» заменит правительственную программу получения виз иммигрантов-инвесторов EB-5.
«Конечно, им (покупателям - ИФ) придется пройти проверку», - добавил Латник.
Президент США, в свою очередь, предположил, что продажа карт начнется примерно через две недели.
На вопрос, рассматривает ли он возможность продажи карт российским олигархам, Трамп ответил: «Да, возможно. Я знаю несколько российских олигархов - очень приятные люди».