ԱՄՆ-ն 5 միլիոն դոլարով «ոսկե քարտեր» կառաջարկի երկիր տեղափոխվել ցանկացողներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ երկիրը 5 միլիոն դոլարով կվաճառի, այսպես կոչված, «ոսկե քարտեր», որոնք օտարերկրացիներին իրավունք կտան ապրել և աշխատել ԱՄՆ-ում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ զրույցում:
«Մենք պատրաստվում ենք այս քարտի համար գին սահմանել շուրջ 5 միլիոն դոլարի չափով, և դա «գրին քարտի» արտոնություններ կտա, ինչպես նաև կդառնա ուղի դեպի քաղաքացիության ստացում: Եվ հարուստ մարդիկ կգան մեր երկիր՝ գնելով այդ քարտը», - ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ում այդ հարուստ մարդիկ կվճարեն հարկեր, բազմաթիվ մարդկանց համար աշխատատեղեր կստեղծեն։
ԱՄՆ առևտրի նախարար Հովարդ Լաթնիքը, որը ներկա է եղել հանդիպմանը, նշել է, որ «ոսկե քարտը» կփոխարինի կառավարության EB-5 ծրագրին, որով այցագրեր են տրամադրվում ներդրումներ կատարող միգրանտներին։
«Իհարկե, նրանք (գնորդները) պետք է ստուգում անցնեն», - հավելել է Լաթնիքը։
ԱՄՆ նախագահն, իր հերթին, ենթադրել է, որ քարտերի վաճառքը կսկսվի մոտավորապես երկու շաբաթից։
Հարցին, թե արդյոք նա կդիտարկի այդ քարտերը ռուսաստանցի օլիգարխներին վաճառելու հնարավորությունը, Թրամփը պատասխանել է. «Այո, հնարավոր է։ Ես գիտեմ մի քանի ռուսաստանցի օլիգարխների. շատ հաճելի մարդիկ են»։

Trump suggests $5 million 'gold card' as a route to US citizenship
U.S. President Donald Trump on Tuesday floated the idea of replacing a visa program for foreign investors with a so-called "gold card" that could be bought for $5 million as a route to American citizenship, Reuters reports.
Trump told reporters he will replace the "EB-5" immigrant investor visa program, which allows foreign investors of large sums of money that create or preserve U.S. jobs to become permanent residents, with a so-called "gold card."
The EB-5 program grants "green cards" to foreigners promising to invest in U.S. businesses.
"We are going to be selling a gold card," Reuters quoted Trump as saying. "We are going to be putting a price on that card of about $5 million," he added.
"It's going to give you green card privileges plus its going to be a route to (American) citizenship, and wealthy people would be coming into our country by buying this card," Trump said, adding that details about the scheme will come out in two weeks.
The EB-5 Immigrant Investor Program, administered by the U.S. Citizenship and Immigration Services, was created by Congress in 1990 to "stimulate the U.S. economy through job creation and capital investment by foreign investors," according to the USCIS website.