Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանում Ռուսաստանի բանկերի և Չինաստանի ընկերությունների դեմ. Սթարմեր
Ռուսաստանի դեմ Մեծ Բրիտանիայի նոր պատժամիջոցների փաթեթը ներառում է սահմանափակումներ ռուսական բանկերի, «ստվերային նավատորմի» և Չինաստանի ընկերությունների դեմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերն արևմտյան ղեկավարների և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ առցանց ձևաչափով հանդիպման ընթացքում։
«Այսօր մենք հայտարարում ենք Միացյալ Թագավորության պատժամիջոցների ամենամեծ փաթեթը պատերազմի առաջին օրերից ի վեր: Այն ընդգրկում է ռուսական ստվերային նավատորմից մինչև Չինաստանի և այլ երկրների ընկերություններ, որոնք ուղարկում են ռազմական բաղադրիչներ», - Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ղեկավարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Նա նաև խոստացել է, որ փետրվարի 24-ին ավելի ուշ Մեծ յոթնյակի երկրների ղեկավարների հետ կքննարկի լրացուցիչ պատժամիջոցները, որոնք կներառեն ռուսական նավթի գների նոր շեմ, ինչպես նաև սահմանափակումներ «նավթային հսկաների, բանկերի» նկատմամբ:

Великобритания вводит санкции против российских банков и китайских компаний: Стармер
Новый пакет санкций Великобритании против России включает ограничения в отношении российских банков, “теневого флота” и китайских компаний. Как передает Арменпресс, об этом сообщил премьер-министр Великобритании Кир Стармер в ходе онлайн-встречи с западными лидерами и президентом Украины Владимиром Зеленским.
“Сегодня мы объявляем крупнейший пакет санкций Великобритании с первых дней войны. Он охватывает (различные сферы) от российского теневого флота до компаний в Китае и в других странах, которые посылают военные компоненты”, - цитирует главу британского правительства ТАСС.
Он также обещал позднее 24 февраля обсудить дополнительные санкции с лидерами G7, которые будут включать новый предел цен на российскую нефть, а также ограничения для нефтяных гигантов и банков.