ԱՄՆ-ում խոստացել են թույլ չտալ, որ Իրանում միջուկային զենք հայտնվի
Միացյալ Նահանգները չի կարող թույլ տալ, որ Իրանը միջուկային զենքի տեր դառնա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն լրագրող Քեթրին Հերիջին տված հարցազրույցում։
Պետքարտուղարության ղեկավարը հրաժարվել է հստակեցնել, թե ԱՄՆ-ի տրամադրության տակ եղած ինչ միջոցներով Վաշինգտոնն Իրանին թույլ չի տա միջուկային զենքի ստեղծում:
«Ինչպես ենք մենք կանխելու, որ Իրանը միջուկային երկիր դառնա. ես չեմ պատրաստվում քննարկել այն տարբերակները, որոնք հասանելի են մեզ կամ որևէ մեկին: Բայց ես ուզում եմ հստակորեն ասել, որ Իրանի վարչակարգին…. երբեք չի կարելի թույլ տալ միջուկային զենք ունենալ և ամբողջ աշխարհին դարձնել իր պատանդը և, հնարավոր է, հարձակվել Իսրայելի վրա», - ասել է նա X-ում հրապարակված հարցազրույցում։
Ռուբիոն նշել է, որ մերձավորարևելյան խմբավորումները, ինչպիսիք են լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ը և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ը, «նյութապես կախված են Իրանից», և «հենց իրանական վարչակարգն է կանգնած նրանց թիկունքին, այլ ոչ թե իրանցի ժողովուրդը»:
Ռուբիոն նաև ասել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկության դեպքում կարող էր «վերջ դնել իրանական վարչակարգին»։
«Բայց նախագահը խաղաղարար է։ Նա կցանկանար խուսափելի դրանից և խուսափել այդ հետևանքներից։ Ոչ ոք չպետք է շփոթմունքի մեջ ընկնի այս հարցում. Դոնալդ Թրամփի օրոք միջուկային Իրան չի լինելու», - ասել է Ռուբիոն։

Соединенные Штаты обещают не допустить появления в Иране ядерного оружия
Соединенные Штаты не могут позволить Ирану получить ядерное оружие. Как сообщает Арменпресс, это заявил госсекретарь США Марко Рубио в интервью журналистке Кэтрин Херридж.
Госсекретарь отказался уточнить, какие имеющиеся в распоряжении США средства будут использованы, чтобы не допустить создания Ираном ядерного оружия.
“Как мы собираемся предотвратить превращение Ирана в ядерную державу? Я не собираюсь обсуждать варианты, которые доступны нам или кому-либо еще. Но я хочу четко сказать иранскому режиму, что никогда нельзя допустить, чтобы у вас было ядерное оружие, и вы сделали весь мир своим заложником и, возможно, напали на Израиль”, - заявил он в интервью, опубликованном в X.
Рубио отметил, что такие ближневосточные группировки, как ливанская “Хезболла” и палестинский ХАМАС, “зависят от Ирана материально”, и “именно иранский режим, а не люди Ирана стоит за ними”.
Рубио также заявил, что президент США Дональд Трамп мог бы положить конец иранскому режим”, если бы захотел.
“Но президент - миротворец. Он хотел бы избежать этого и избежать этих последствий. При Дональде Трампе не будет ядерного Ирана”, - заявил Рубио.