Գազայի հատվածի վերականգնման համար անհրաժեշտ է ավելի քան 50 միլիարդ դոլար
Իսրայելի հետ 15-ամսյա պատերազմից հետո Գազայի հատվածի վերականգնման կարիքները կգերազանցեն 53 միլիարդ դոլարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվել է ՄԱԿ-ի, Եվրամիության և Համաշխարհային բանկի կողմից համատեղ հրապարակված զեկույցում:
Վնասի և կարիքների նախնական գնահատումը ցույց է տվել, որ 53,2 միլիարդ դոլար է անհրաժեշտ առաջիկա տասը տարիների ընթացքում Գազայի հատվածի վերականգնման և վերակառուցման համար, այդ թվում՝ 20 միլիարդ դոլարն անհրաժեշտ է առաջին երեք տարիների համար:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը Գլխավոր ասամբլեայի խնդրանքով պատրաստված զեկույցում նշել էր, որ Գազայի հատվածի կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ վերականգնման և վերակառուցման համար անհրաժեշտ է 53 միլիարդ 142 միլիոն դոլար։
Այս առնչությամբ ամերիկյան «Ռանդ» հետազոտական ընկերության ուսումնասիրությունը ցույց էր տվել, որ Գազայի հատվածի վերականգնման համար անհրաժեշտ կլինի ավելի քան 80 միլիարդ դոլար, իսկ միայն փլվածքների հեռացումը կարժենա ավելի քան 700 միլիոն դոլար:
Հունվարին ՄԱԿ-ի արբանյակային կենտրոնի (UNOSAT) կողմից անցկացված վնասի գնահատման համաձայն՝ 2024 թ. դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ Գազայի հատվածում շենքերի մոտավորապես 69%-ը վնասվել կամ ավերվել է, ընդհանուր առմամբ վնասված շենքերի թիվը կազմել է 170 812:
Տեղեկություններ կան նաև այն մասին, որ Գազայի հիվանդանոցների 95%-ը չգործող են, իսկ տեղական տնտեսությունը կրճատվել է 83%-ով։

На восстановление сектора Газа потребуется более $50 миллиардов
После 15-месячной войны с Израилем на восстановление сектора Газа потребуется $53 миллиарда. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в совместном докладе ООН, Евросоюза и Всемирного банка.
Предварительная оценка ущерба и потребностей показала, что на восстановление и реконструкцию сектора Газа в течение следующих десяти лет потребуется $53,2 млрд, включая $20 млрд, необходимых в первые три года.
Ранее Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в докладе, подготовленном по просьбе Генеральной Ассамблеи, отметил, что для краткосрочного, среднесрочного и долгосрочного восстановления и реконструкции сектора Газа необходимо $53 млрд 142 млн.
Исследование, проведенное американским исследовательским институтом Rand Research Institute, показало, что для восстановления сектора Газа потребуется более $80 миллиардов, лишь на расчистку завалов потребуется более $700 миллионов.
По оценке ущерба, проведенной Спутниковым центром ООН (UNOSAT) в январе, по состоянию на 1 декабря 2024 года около 69% зданий в секторе Газа были повреждены или разрушены, общее количество поврежденных зданий составило 170 812.