Թրամփը կարգադրել է պաշտոնից ազատել «Բայդենի ժամանակաշրջանի» բոլոր դատախազներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Արդարադատության նախարարությանը կարգադրել է պաշտոնից ազատել բոլոր դատախազներին, որոնք աշխատել են նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում փետրվարի 18-ին։
«Վերջին չորս տարիների ընթացքում ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը քաղաքականացված է եղել, ինչպես նախկինում երբեք: Այդ պատճառով ես կարգադրել եմ պաշտոնից ազատել «Բայդենի ժամանակաշրջանից» մնացած բոլոր դատախազներին», - գրել է Թրամփը:
Նախագահը հավելել է, որ անհրաժեշտ է «անհապաղ» կարգուկանոն հաստատել Արդարադատության նախարարությունում և վերականգնել ԱՄՆ քաղաքացիների վստահությունն այդ ինստիտուտի նկատմամբ։
«Ամերիկայի ոսկե դարը պետք է ունենա արդար արդարադատության համակարգ. դա սկսվում է այսօր», – հավելել է Թրամփը:

U.S. President Donald Trump said on Tuesday he has instructed the Justice Department to terminate all remaining Biden-era U.S. attorneys, asserting that the department had been "politicized like never before,” Reuters reports.
"We must 'clean house' IMMEDIATELY, and restore confidence. America’s Golden Age must have a fair Justice System - THAT BEGINS TODAY," Trump said in a post on Truth Social.
Last week, the White House sent termination notices to several U.S. Attorneys around the country who had been appointed by Democratic former President Joe Biden.
On Monday, several U.S. attorneys appointed by Trump’s predecessor Joe Biden announced they were stepping down. Others left the government last week.