Թրամփը կարգադրել է պաշտոնից ազատել «Բայդենի ժամանակաշրջանի» բոլոր դատախազներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Արդարադատության նախարարությանը կարգադրել է պաշտոնից ազատել բոլոր դատախազներին, որոնք աշխատել են նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում փետրվարի 18-ին։
«Վերջին չորս տարիների ընթացքում ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը քաղաքականացված է եղել, ինչպես նախկինում երբեք: Այդ պատճառով ես կարգադրել եմ պաշտոնից ազատել «Բայդենի ժամանակաշրջանից» մնացած բոլոր դատախազներին», - գրել է Թրամփը:
Նախագահը հավելել է, որ անհրաժեշտ է «անհապաղ» կարգուկանոն հաստատել Արդարադատության նախարարությունում և վերականգնել ԱՄՆ քաղաքացիների վստահությունն այդ ինստիտուտի նկատմամբ։
«Ամերիկայի ոսկե դարը պետք է ունենա արդար արդարադատության համակարգ. դա սկսվում է այսօր», – հավելել է Թրամփը:

Трамп дал распоряжение уволить всех федеральных прокуроров “эпохи Байдена”
Президент США Дональд Трамп объявил, что дал распоряжение Министерству юстиции уволить всех федеральных прокуроров, работавших при администрации бывшего президента Джо Байдена. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал на своей платформе Truth Social 18 февраля.
“За последние четыре года Министерство юстиции США было политизировано как никогда раньше. Поэтому я отдал распоряжение об увольнении всех оставшихся федеральных прокуроров “эпохи Байдена”” — написал Трамп.
Президент добавил, что необходимо “немедленно” навести порядок в Министерстве юстиции и восстановить доверие американских граждан к этому учреждению.
“У Золотого века Америки должна быть справедливая система правосудия - это начинается сегодня!” ”, — добавил Трамп.