Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիայի դեպքում Հայաստանն իրեն հասու ողջ գործիքակազմով պիտի պաշտպանի իր տարածքային ամբողջականությունը. Վահան Կոստանյան
Հայաստանի Հանրապետության վրա ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիայի դեպքում Երևանը  իրեն հասու ողջ գործիքակազմով պիտի պաշտպանի իր տարածքային ամբողջականությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Կառավարության նիստին հաջորդած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը։
Անդրադառնալով հարցին, որ եթե Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի վրա ու փորձի ուժով խլել կամ բացել այսպես կոչված «միջանցքը», ո՞րն է լինելու ՀՀ-ի գործողությունը՝ ԱԳ փոխնախարարը պատասխանել է.
«Բնականաբար, Հայաստանի Հանրապետությունն իրեն հասու ողջ գործիքակազմով՝ պիտի պաշտպանի իր տարածքային ամբողջականությունը ։
Անդրադարձ կատարելով զենք ձեռք բերելու հարցում Երևանի հասցեին Բաքվից հնչող մեղադրանքներին՝ Կոստանյանը նկատել է, որ Հայաստանն իրացնում է իր սուվերեն իրավունքն ու զարգացնում պաշտպանական կարողությունները:
«Ինչպես նախկինում է նշվել, մենք մեր հարևաններից որևէ մեկի նկատմամբ հարձակողական բնույթի գործողություններ իրականացնելու որևէ մտադրություն չունենք։ Ինչ վերաբերում է այսպես կոչված «զինատեսակների մրցավազքին», որին ականատես ենք լինում տարածաշրջանում, այս խնդրի հասցեագրման ուղղությամբ  Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է ստեղծել սպառազինությունների վերահսկողության փոխադարձ մեխանիզմ, և այդ առաջարկն ուժի մեջ է մնում»,-ընդգծել է ԱԳ նախարարի տեղակալը։

В случае возможной агрессии Азербайджана Армения защитит свою территориальную целостность всем доступным инструментарием: замминистра ИД Армении
В случае возможной агрессии Азербайджана Армения защитит свою территориальную целостность всеми возможными средствами.
Как сообщает Арменпресс, это заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян на брифинге после заседания правительства.
На вопрос, какие действия предпримет Армения, если Азербайджан нападет на Армению и попытается силой захватить или открыть так называемый “коридор», заместитель министра иностранных дел ответил:
“Естественно, Республика Армения должна защищать свою территориальную целостность всеми имеющимися в ее распоряжении инструментарием”.
Коснувшись обвинений Баку в адрес Еревана относительно приобретения оружия, Костанян отметил, что Армения реализует свое суверенное право и развивает свою обороноспособность.
“Как уже было заявлено ранее, мы не намерены совершать какие-либо акты агрессии против кого-либо из наших соседей. Что касается так называемой “гонки вооружений”, которую мы наблюдаем в регионе, то для решения этой проблемы Армения предложила Азербайджану создать механизм взаимного контроля над вооружениями, и это предложение остается в силе”, - подчеркнул замглавы МИД.