Վրաստանի վարչապետը հայտնել է Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների վերականգնման պայմանները
Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունները չեն վերականգնվի առանց Վրաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն շվեյցարական Die Weltwoche շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում: Նա հավելել է, որ երկրի իշխանությունները վարում են պրագմատիկ քաղաքականություն, առանց որի Վրաստանը չի գոյատևի։
Կոբախիձեն նաև նշել է, որ Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական ​​հարաբերություններ չկան՝ հավելելով, որ դրանք Թբիլիսիի կողմից ընդհատվել են 2008 թվականի օգոստոսի հակամարտությունից հետո, երբ Մոսկվան ճանաչել է Աբխազիայի և Ցխինվալի շրջանի (Հարավային Օսիա) անկախությունը։
Ըստ Վրաստանի կառավարության ղեկավարի՝ Թբիլիսիի և Մոսկվայի միջև դեռևս չկան դիվանագիտական ​​հարաբերություններ, քաղաքական կապեր, քաղաքական շփումներ։
«Առանց մեր երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնման, բնականաբար, դիվանագիտական ​​հարաբերությունները չեն վերականգնվի, սա նաև իրավական խնդիր է, ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև իրավական», - հարցազրույցից հատված է մեջբերում Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը։
Կոբախիձեն նաև նշել է, որ Թբիլիսին մտադիր է պահպանել Մոսկվայի հետ գոյություն ունեցող տնտեսական հարաբերությունները։
«Բայց մենք ունենք առևտրատնտեսական հարաբերություններ, սա է ներկայիս իրավիճակը, և մենք մտադիր ենք այս պատկերը պահպանել մեր հարաբերություններում», - հավելել է վարչապետը։
Ռուսաստանը ներկայումս Վրաստանի երկրորդ խոշոր առևտրային գործընկերն է։ Երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2024 թվականին 2023 թվականի համեմատ աճել է 5,4 տոկոսով և կազմել 5,4 միլիարդ դոլար։ Ռուսաստանի մասնաբաժինը վրացական արտահանման մեջ 2024 թվականին կազմել է 10,8%։ Ռուսաստանից ներմուծվող ապրանքների բաժինը կազմել է ամբողջ ներմուծման 11,2%-ը։

Премьер Грузии назвал условия восстановления дипотношений с Россией
Дипломатические отношения с Россией не будут восстановлены без восстановления территориальной целостности Грузии, однако власти страны проводят прагматичную политику, без которой Грузия не выживет. Как передает Арменпресс со ссылкой на “Sputnik Грузия”, об этом заявил премьер-министр страны Ираклий Кобахидзе.
Между Грузией и Россией нет дипломатических отношений. Они были разорваны грузинской стороной после конфликта в августе 2008 года, когда Москва признала независимость Абхазии и Цхинвальского региона (Южной Осетии).
"У нас нет дипломатических отношений, и не будет без восстановления территориальной целостности Грузии. Но, опять же, мы проводим прагматичную политику. Без прагматизма, конечно, Грузия не выживет", – заявил Кобахидзе в интервью швейцарскому еженедельнику Die Weltwoche.
Это, по словам главы грузинского правительства, один из главных уроков истории страны. При этом, как отметил премьер, есть конкретные направления в тех отношениях, которые связаны с территориальной целостностью Грузии.
"Без восстановления территориальной целостности нашей страны, конечно, дипломатические отношения восстановлены не будут. Это также является юридическим вопросом, не только политическим, но и правовым", – добавил Кобахидзе.
Между Грузией и Россией до сих пор нет дипломатических отношений, нет политических связей, нет политических контактов, поэтому эта часть коммуникации, как отметил премьер, просто крайне ограничена.
"Но у нас есть торговые, экономические отношения, такова сегодняшняя ситуация, и мы намерены сохранить эту картину в наших отношениях", – добавил премьер.
Россия на сегодняшний день является вторым по величине торговым партнером Грузии. Торговый оборот с Россией в 2024 году вырос по сравнению с 2023 годом на 5,4% и составил 5,4 миллиарда долларов. Доля России в экспорте грузинской продукции в 2024 году составила 10,8%. А доля импортируемых товаров из России составила 11,2% от всего импорта.