Գուտերեշը ՀԱՄԱՍ-ին կոչ է արել շարունակել պատանդների ազատ արձակումը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը կոչ է արել պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժմանը շարունակել իսրայելցի պատանդների ազատ արձակումը, ինչպես նախատեսված էր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Գուտերեշը գրառում է կատարել X-ի իր էջում։
«Մենք պետք է ամեն գնով խուսափենք Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների վերսկսումից, քանի որ դա կհանգեցնի հսկայական ողբերգության: Ես դիմում եմ ՀԱՄԱՍ-ին, որ նրանք շարունակեն պատանդների ազատ արձակումը, ինչպես ծրագրված է։ Երկու կողմերն էլ պետք է ամբողջությամբ կատարեն հրադադարի համաձայնագրով իրենց պարտավորությունները և վերսկսեն լուրջ բանակցությունները», - գրել է նա։
Փետրվարի 10-ին ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թևի խոսնակ Աբու Ուբեյդան հայտարարել է, որ շարժումը հետաձգել է Գազայի հատվածում պատանդների նոր խմբի ազատ արձակման գործընթացը, որը պետք է տեղի ունենար փետրվարի 15-ին։
Նրա խոսքով՝ Իսրայելը խախտել է համաձայնագրի պայմանները՝ հետաձգելով տեղահանված պաղեստինցիների վերադարձը Գազայի հատվածի հարավից դեպի հյուսիս։ Ուբեյդան հավելել է, որ Իսրայելը կրակ է բացել բնակիչների վրա և թույլ չի տվել անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն տրամադրել նրանց։
ՀԱՄԱՍ-ի այս հայտարարությունից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը պետք է բաց թողնի իր մոտ պահվող բոլոր իսրայելցի պատանդներին մինչև փետրվարի 15-ի կեսօր, այլապես ինքը կառաջարկի չեղարկել Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հրադադարի համաձայնագիրը և «թույլ կտա, որ դժոխքը վրա հասնի»։

Антониу Гутерриш призвал ХАМАС продолжить освобождение заложников
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал палестинское движение ХАМАС продолжить освобождение израильских заложников, как и планировалось. Как сообщает Арменпресс, Гутерриш написал на своей странице в X, что стороны конфликта и посредники должны “любой ценой” избежать нового витка противостояния в секторе Газа, так как возобновление боевых действий грозит “огромной трагедией”, добавив:
“Я призываю ХАМАС продолжить освобождение заложников, как и было запланировано. Обе стороны должны полностью соблюдать свои обязательства по соглашению о прекращении огня и возобновить серьезные переговоры”
10 февраля представитель военного крыла ХАМАС Абу Убейда объявил, что движение отложило освобождение новой группы заложников в секторе Газа, которое было запланировано на 15 февраля.
По его словам, Израиль нарушил условия соглашения, задержав возвращение перемещенных палестинцев с юга сектора Газа на север. Убейда добавил, что Израиль открыл огонь по жителям и помешал им получить необходимую гуманитарную помощь.
После этого заявления ХАМАС президент США Дональд Трамп объявил, что палестинское движение ХАМАС должно освободить всех удерживаемых им израильских заложников до полудня 15 февраля, иначе он предложит отменить соглашение о прекращении огня между Израилем и ХАМАС и “разразится ад”.