Եգիպտոսն ու Թուրքիան դարձյալ դեմ են արտահայտվել պաղեստինցիների տեղահանմանը
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը և Եգիպտոսի նրա պաշտոնակից Բադր Աբդ ալ-Աաթին Անկարայում հանդիպման ժամանակ վերահաստատել են իրենց անհամաձայնությունը պաղեստինցիների տեղահանման վերաբերյալ՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազայի բնակիչներին Եգիպտոս և Հորդանան տեղափոխելու կոչին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera լրատվական գործակալությունը։
Կողմերը համատեղ հայտարարության մեջ ընդգծել են, որ մերժում են իրենց հողերից պաղեստինցիների բռնի տեղահանումը կամ նրանց տեղափոխումն այլ երկրներ ցանկացած կարճաժամկետ կամ երկարաժամկետ նպատակներով:
Երկու երկրների պաշտոնյաներն իրենց վճռական աջակցությունն են հայտնել Պաղեստինի ժողովրդի հաստատակամությանը և իր հողին ու օրինական իրավունքներին հավատարիմ մնալուն։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս քայլերը սպառնում են տարածաշրջանի կայունությանը և նպաստում հակամարտության շրջանակի ընդլայնմանը՝ խաթարելով ժողովուրդների միջև խաղաղության և համակեցության հասնելու հնարավորությունները։
2025 թ․ հունվարի 26-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ էր արել «մաքրել» ավերված Գազայի հատվածը՝ հորդորելով բնակիչներին տեղափոխել Եգիպտոս և Հորդանան՝ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու նպատակով։
Իսկ փետրվարի 4-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն իր ձեռքը կվերցնի Գազայի հատվածը, հնարավոր է նաև՝ ամերիկյան զորքերի օգնությամբ, այն կվերածի մերձավորարևելյան Ռիվիերայի, իսկ այնտեղ ապրող պաղեստինցիները պետք է հեռանան։

Египет и Турция вновь выразили свое несогласие с перемещением палестинцев
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан и его египетский коллега Бадр Абд аль-Аатин на встрече в Анкаре подтвердили свое несогласие по поводу перемещения палестинцев, касаясь призыва президента США Дональда Трампа переселить жителей Газы в Египет и Иорданию.
В совместном заявлении стороны подчеркнули, что отвергают насильственное перемещение палестинцев с их земель или их переселение в другие страны ради каких-либо краткосрочных или долгосрочных целей.
Официальные лица обеих стран выразили решительную поддержку решимости палестинского народа и его приверженности своей земле и законным правам.
В заявлении говорится, что эти шаги угрожают стабильности региона и способствуют расширению масштабов конфликта, подрывая возможности достижения мира и сосуществования между народами.
26 января 2025 года президент США Дональд Трамп призвал к «зачистке» разрушенного сектора Газа, призвав жителей переселиться в Египет и Иорданию, чтобы установить мир в регионе.
А 4 февраля на пресс-конференции, состоявшейся после встречи с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, Трамп заявил, что Вашингтон захватит сектор Газа, возможно, с помощью американских войск, и превратит его в Ближневосточную Ривьеру, а проживающие там палестинцы должны уйти.