Ռուսաստանի, Իրանի և Ադրբեջանի նախարարները հանդիպում կունենան Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային ճյուղի հարցով
Ռուսաստանի, Իրանի և Ադրբեջանի մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարները մոտ ժամանակներս կհանդիպեն՝ քննարկելու «Հյուսիս–Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային ճյուղի շինարարության ընթացքը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ  մասին լրագրողներին հայտնել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին։
«Մենք նախատեսում ենք մոտ ժամանակներս անցկացնել եռակողմ հանդիպում՝ Իրանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների, տրանսպորտի, էներգետիկայի նախարարների և մաքսային ծառայությունների ղեկավարների մասնակցությամբ», - ասել է նա։
Դեսպանը նշել է, որ այդ նախագծի իրականացման մասին համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել մինչև 2025 թվականի մարտը։
2023 թվականի մայիսի 17-ին Ռուսաստանն ու Իրանը համաձայնագիր են ստորագրել Ռեշտ-Աստարա երթուղու համատեղ շինարարության մասին։ Նախագծի իրականացման համար Մոսկվան Թեհրանին է տրամադրում է 1,3 մլրդ եվրոյի միջպետական ​​վարկ։ Ընդ որում, շինարարության ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 1,6 մլրդ եվրո։
Ակնկալվում է, որ Ռեշտ-Աստարա գիծը կկառուցվի Մոսկվայի և Թեհրանի մասնակցությամբ, իսկ Աստարա (Իրանի քաղաք)-Աստարա (Ադրբեջանի քաղաք) գիծը կկառուցվի Մոսկվայի, Թեհրանի և Բաքվի մասնակցությամբ։
«Հյուսիս-Հարավ» 7200 կմ երկարությամբ միջանցքի ստեղծման  միջկառավարական համաձայնագիրն ստորագրվել է Ռուսաստանի, Հնդկաստանի և Իրանի կողմից 2000 թվականին։ Ավելի ուշ մասնակից երկրների թիվը հասել է 14-ի: Ռուսաստանն ու Իրանն ակնկալում են, որ «Հյուսիս-Հարավ»-ը կդառնա այլընտրանք Սուեզի ջրանցքին և կկրճատի Եվրասիայում բեռնափոխադրումների ժամանակը: Միջանցքի արևմտյան ցամաքային ճյուղն անցնում է Ադրբեջանի տարածքով, արևելյանը՝ Թուրքմենստանի և Ղազախստանի տարածքով, իսկ ջրային երթուղին՝ Կասպից ծովով:

Министры России, Ирана и Азербайджана проведут встречу по вопросу железнодорожной ветки Решт-Астара
Главы ряда ведомств России, Ирана и Азербайджана в ближайшее время встретятся, чтобы обсудить ход строительства Решт-Астаринской железнодорожной ветки международного транспортного коридора «Север-Юг». Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом журналистам сообщил посол Ирана в Москве Казем Джалали.
«Мы планируем в ближайшее время провести трехстороннюю встречу с участием министров иностранных дел, министров транспорта, министров энергетики и руководителей таможенных служб Ирана, России и Азербайджана», - сказал он.
Посол отметил, что договор о реализации этого проекта планируется подписать до марта 2025 года.
17 мая 2023 года Россия и Иран подписали соглашение о совместном строительстве маршрута Решт - Астара. Москва выделяет Тегерану на реализацию проекта межгосударственный кредит на сумму €1,3 млрд, при этом общая стоимость строительства оценивается в €1,6 млрд.
Ожидается, что линия Решт - Астара будет строиться при участии Москвы и Тегерана, а линия Астара (иранский город) - Астара (азербайджанский город) - при участии Москвы, Тегерана и Баку.
Межправительственное соглашение о создании коридора «Север – Юг» протяженностью 7 200 км было подписано Россией, Индией и Ираном в 2000 году. Позднее состав стран-участниц расширился до 14. Россия и Иран рассчитывают, что Север - Юг станет альтернативой Суэцкому каналу и сократит время транспортировки грузов в Евразии. Западная сухопутная ветка коридора проходит по территории Азербайджана, восточная - по территории Туркменистана и Казахстана, водный маршрут - по Каспийскому морю.