Ռուբիոն կարծում է, որ ԱՄՆ-ն պետք է ուժեղացնի ճնշումն Իրանի վրա
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է Իրանի վրա ճնշումն ուժեղացնելու անհրաժեշտության մասին՝ պայմանավորված Իրանի միջուկային մշակումներով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է փետրվարի 3-ին Fox News-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք պետք է ավելի շատ ճնշում գործադրենք Իրանի վրա, մինչև նրանք չդադարեցնեն իրենց ընթացիկ գործողությունները: Իսկ այդ գործողությունները վերջին հաշվով նպատակաուղղված են միջուկային զենքի ստեղծմանը», - ասել է Ռուբիոն։
Իր հերթին The New York Times-ը գրում է, որ ամերիկյան հետախուզությունն ամերիկացի պաշտոնյաներին հավաստիացրել է, որ իրանցի գիտնականների գաղտնի խումբն ուսումնասիրում է ատոմային զենքի մշակման ավելի արագ մոտեցում:
Հրատարակությունը նշում է, որ այդ տվյալները հավաքվել են ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի պաշտոնավարման վերջին ամիսներին, այնուհետև փոխանցվել նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության թիմին։
Ըստ հրատարակության՝ Թրամփը «չի շտապում ուղիղ հակամարտության մեջ մտնել Իրանի հետ և, կարծես, բաց է բանակցությունների համար»։
Հունվարի կեսերին Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը NBC News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Թեհրանը միջուկային զենք ստեղծելու նպատակ չի հետապնդում:

Рубио считает, что США следует усилить давление на Иран
Госсекретарь США Марко Рубио заявил о необходимости усилить давление на Иран из-за иранских ядерных разработок. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в интервью Fox News 3 февраля.
«Нам необходимо оказывать большее давление на Иран, пока он не прекратит свои нынешние действия. И эти действия в конечном итоге направлены на разработку ядерного оружия», - сказал Рубио.
В свою очередь The New York Times пишет, что американская разведка заверила американских чиновников, что секретная группа иранских ученых изучает более быстрый подход к разработке атомного оружия.
Издание отмечает, что эти данные были собраны в последние месяцы правления администрации бывшего президента США Джо Байдена, а затем переданы команде национальной безопасности президента Дональда Трампа.
По данным издания, Трамп «не торопится вступать в прямой конфликт с Ираном и, похоже, открыт для переговоров».
В середине января президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил в интервью NBC News, что Тегеран не преследует цели создания ядерного оружия.