Համահայկական խաղերի Ֆրանսիայի պատվիրակությունը խաղերի խորհուրդը կապում է հայրենասիրության հետ
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի գործադիր կոմիտեի անդամ Հերմինե Դուզյանը:
«Համահայկական ձմեռային այս խաղերին մենք մասնակցում ենք տարբեր մարզաձևերում` լեռնադահուկ, ձնամարտ, շախմատ: Համահայկական խաղերի կարգախոսն ասում է՝ «Միասնություն սպորտով», մենք նաև ավելացնում ենք մեկ բառ` հայրենասիրությունը»,-ասաց նա:
25 տարի շարունակ Համահայկական խաղերի կազմկոմիտեի անդամ Հերմինե Դուզյանն ընդգծեց՝ այս խաղերում մարզական կողմը կարևոր է, սակայն հաղթանակից զատ կարևոր է միմյանց ճանաչելը, հայրենիքը ճանաչելը: Այդ նպատակով այս օրերին Ջերմուկում գտնվող Համահայկական խաղերի մի շարք պատվիրակներ «Տաթևեր» ճոպանուղիով ճանաչողական այց կկատարեն Տաթև վանական համալիր:
Ըստ Դուզյանի, բազմաթիվ մասնակիցներ առաջին անգամ են գալիս հայրենիք, ինչը Համահայկական խաղերի ձեռքբերումներից մեկն է:
Ֆրանսիայի հավաքականի կազմում Համահայկական խաղերին առաջին անգամ մասնակցող մարսելցի Լորիս Վարդանյանը կարևորում է խաղերի ընթացքում սփյուռքի այլ գաղթօջախների երիտասարդների հետ ծանոթությունն ու առանձնացնում հայրենիքում ձևավորված կապերը:
«Ուրախ ենք, որ այստեղ ենք` հայրենիքում, ամենուր տեսնում ենք հայրերի ու խոսում հայերեն: Մենք մեզ տանն ենք զգում»,-ասաց ձնամարտի թիմի մասնակիցը:
Համահայկական առաջին ձմեռային խաղերին` 2014 թվականին, Ֆրանսիայի պատվիրակությունը ներկայացել էր ընդամենը երկու մարզիկով: Իսկ 2023 թվականի Համահայկական ամառային խաղերին Ֆրանսիայի թիմը ներկայացել էր 176 մասնակցով:

Команда Франции смысл Панармянских игр видит в проявлении патриотизма
В интервью Арменпресс о команде рассказала член Исполнительного комитета Всемирного комитета Панармянских игр Эрмине Дузян.
“В этих зимних Панармянских играх мы выступаем в нескольких видах спорта: горные лыжи, снежные бои, шахматы. Девиз Панармянских игр гласит: “Единство посредством спорта”, мы добавляем еще одно слово: “патриотизм” ”, - сказала она.
Эрмине Дузян,  член Оргкомитета Панармянских игр на протяжении 25 лет, подчеркнула, что в этих играх важен спортивный аспект, но помимо победы важно узнать друг друга и Родину. С этой целью ряд делегатов Панармянских игр, находящихся в эти дни в Джермуке, совершат ознакомительный визит в монастырский комплекс Татев на канатной дороге “Крылья Татева”.
Она заметила, что многие участники впервые приехали на родину, что является одним из достижений Панармянских игр.
Лорис Варданян из Марселя, впервые участвующий в Панармянских играх в составе французской команды, подчеркивает важность знакомства с молодыми людьми других диаспор и особо отмечает отношения, сформировавшиеся на родине.
“Мы счастливы, что мы здесь, на Родине, мы повсюду видим армян и говорим по-армянски. Мы чувствуем себя как дома”, - сказал член команды по снежным боям.
На I Панармянских зимних играх 2014 года французская делегация была представлена ​​всего двумя спортсменами. На Панармянских летних играх 2023 года французская команда была представлена ​​176 участниками.