Հայաստանի անդամակցությունը ԵՄ-ին կփակի ԵԱՏՄ շուկան Երևանի համար․ Օվերչուկ
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանը կհանգեցնի Երևանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) դուրս գալուն և երկրի համար ԵԱՏՄ շուկայի փակմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ փոխվարչապետի հայտարարությունը։
«Լուծումը շատ ակնհայտ է. Եվրամիության հետ շուկաների բացումը կնշանակի շուկաների փակում Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Հակառակ դեպքում, կտուժեն Եվրասիական տնտեսական միության մեր արտադրողները, դա ակնհայտ է»,- նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի համար ԵՄ-ի հետ ներմուծման մաքսային դրույքաչափերի զրոյացումն ինքնաբերաբար կնշանակի վերադարձ ԵԱՏՄ-ի հետ մաքսային սակագներին։
«Մեզ համար, իհարկե, սա ազդանշան է, որ Եվրամիությանն անդամակցելու սկիզբը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբն է»,- նշել է Օվերչուկը։
Օվերչուկը վստահ է, որ դա բացարձակապես ակնհայտ է ցանկացած մարդու համար, ով թեկուզ մի փոքր ծանոթ է այս երկու ինտեգրացիոն ասոցիացիաների կառուցվածքին։
«Այստեղ նրանք (խմբ․ Հայաստանը) միանգամայն հստակ գիտեն, որ հետևանքներն այսպիսին են լինելու, այստեղ ոչ ոք չպետք է պատրանքներ ունենա»,- ընդգծել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Նրա խոսքով՝ մարդիկ, ովքեր այժմ Հայաստանում ընթացող քննարկումների մեջ են ու պնդում են, թե իբր հնարավոր կլինի ինչ-որ լուծում գտնել, մեղմ ասած, մոլորեցնում են հայ ժողովրդին։
Օվերչուկը նաև նշել է, որ ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացը երկար է լինելու և կոչ է արել սպասել այս հարցով Հայաստանի խորհրդարանում լսումների արդյունքներին։
ՌԴ փոխվարչապետը, անդրադառնալով նաև ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի հետ Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներին, նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միության երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունն աճում է, իսկ Երևանի առևտուրը Եվրամիության հետ՝ նվազում։
«Իրավիճակը Հայաստանի հետ տնտեսական ուղու վրա շատ լավ է: Հայաստանը ակտիվ դեր է խաղում Եվրասիական տնտեսական միությունում և իրեն կառուցողական է պահում: Ինչպես բազմիցս ասել եմ, Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության հիմնական շահառուն է»,- նկատել է նա։
Օվերչուկի տեղեկացմամբ՝ անցյալ տարի Հայաստանի առևտուրը ԵԱՏՄ-ի հետ 12 միլիարդ դոլար էր, ինչը մի քանի անգամ գերազանցում է Եվրամիության հետ Հայաստանի առևտրի ծավալը։

Вступление Армении в ЕС закроет для Еревана рынок ЕАЭС - Оверчук
Вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что членство Армении в Евросоюзе приведет к выходу Еревана из Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и закрытию для страны рынка ЕАЭС.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на заявление вице-премьера РФ.
«Решение очень очевидно. Открытие рынков с Евросоюзом будет означать закрытие рынков с Евразийским экономическим союзом. В противном случае пострадают наши производители Евразийского экономического союза, это очевидно», - заявил российский вице-премьер.
Он также отметил, что обнуление импортных таможенных ставок с ЕС для Армении автоматически будет означать возврат к таможенным тарифам с Евразийским экономическим союзом.
«Для нас, конечно, это сигнал о том, что начало вступления в Евросоюз - это начало выхода из ЕАЭС», - сказал Оверчук.
Оверчук уверен, что это абсолютно очевидно для каждого, кто хоть немного знаком со структурой этих двух интеграционных ассоциаций.
«Здесь они (Армения – ред.) совершенно четко знают, что последствия будут такими, здесь ни у кого не должно быть иллюзий», - подчеркнул российский вице-премьер.
По его словам, люди, которые участвуют в идущих в Армении дискуссиях и утверждают, что найти решение удастся, мягко говоря, вводят армянский народ в заблуждение.
Оверчук также отметил, что процесс вступления Армении в ЕС будет долгим и призвал дождаться результатов слушаний по этому вопросу в парламенте Армении.
Касаясь экономических показателей Армении с ЕС и ЕАЭС, вице-премьер России отметил, что торговля Армении со странами Евразийского экономического союза растет, а торговля Еревана с Евросоюзом снижается.
«Экономическая ситуация с Арменией очень хорошая. Армения играет активную роль в Евразийском экономическом союзе и ведет себя конструктивно. Как я уже неоднократно говорил, Армения является основным бенефициаром Евразийского экономического союза», - отметил он.
По словам Оверчука, в прошлом году товарооборот Армении с ЕАЭС составил $12 миллиардов, что в несколько раз превышает товарооборот Армении с Евросоюзом.