Իտալիայի վարչապետ Մելոնիի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել լիբիացի ոստիկանի ազատ արձակման պատճառով
Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնիի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) կողմից հետախուզման մեջ գտնվող լիբիացի ոստիկանին ազատ արձակելու՝ Իտալիայի կառավարության որոշման պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ Օսամա Էլմասրի Նաջիմը ՄՔԴ-ի հրամանով Թուրինում ձերբակալվել էր մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների այդ թվում՝ մարդասպանության, խոշտանգումների և բռնաբարության համար։ Այնուամենայնիվ, մի քանի օր անց նրան ազատ են արձակել և Իտալիայի պետական ​​ինքնաթիռով տուն ուղարկել։
ՄՔԴ-ն բացատրություններ է պահանջել՝ նշելով, որ Նաջիմին ազատելու որոշման մասին իր հետ չեն խորհրդակցել։ Իսկ Հռոմի գլխավոր դատախազ Ֆրանչեսկո լը Վոյը հետաքննություն է սկսել Մելոնիի նկատմամբ «հանցագործությանն աջակցելու և պետական ​​միջոցները ոչ նպատակային օգտագործելու» կասկածանքով։
«Ես թույլ չեմ տա ինձ շանտաժի ենթարկել, ես թույլ չեմ տա ինձ ահաբեկել, և, հնարավոր է, հենց դրա համար է, որ ինձ չեն սիրում նրանք, ովքեր չեն ցանկանում, որ Իտալիան փոխվի և ավելի լավը դառնա», - հայտարարել է Իտալիայի վարչապետը տեսաուղերձում, որը հրապարակվել է սոցիալական ցանցերի նրա էջերում:
Հստակեցվում է, որ հետաքննություն է անցկացվում նաև իտալացի այլ քաղաքական գործիչների՝ արդարադատության նախարար Կառլո Նորդիոյի, ներքին գործերի նախարար Մատեո Պիանտեդոզիի և հետախուզության հարցերով փոխնախարար Ալֆրեդո Մանտովանոյի նկատմամբ։
Մելոնիի համոզմամբ՝ հետաքննությունը սկսվել է փաստաբան Լուիջի Լի Գոտտիի նախաձեռնությամբ, որը հայտնել էր բողոք ներկայացնելու մասին։ Լի Գոտտին Reuters-ին հայտնել է, որ իր քայլն անհրաժեշտ էր թե՛ մարդու իրավունքների և թե՛ Իտալիայի բոլոր քաղաքացիների արժանապատվության համար։
Մելոնին ասել է, որ նախքան Իտալիա հասնելը Նաջիմը 12 օրվա ընթացքում այցելել է եվրոպական 3 երկիր, սակայն միայն Իտալիա մտնելուց հետո է ՄՔԴ-ն խնդրել է նրան ձերբակալել:
Նաջիմը Լիբիայի դատական ​​ոստիկանության բրիգադի գեներալ է: Reuters-ը հիշեցնում է, որ Մելոնիի կառավարությունը մեծապես կախված է Լիբիայի անվտանգության ուժերից՝ կանխելու միգրանտների հոսքն Իտալիայի հարավ:

В отношении премьер-министра Италии Мелони начато расследование в связи с освобождением служащего ливийской полиции
Как передает Арменпресс, Reuters сообщает, что в отношении премьер-министра Италии Джорджи Мелони начато расследование в связи с решением итальянского правительства освободить служащего ливийской полиции, разыскиваемого Международным уголовным судом (МУС).
По данным агентства, Усама Наджим был арестован в Турине по ордеру МУС за преступления против человечности, включая убийства, пытки и изнасилования. Однако через несколько дней его освободили и отправили домой на итальянском правительственном самолете.
МУС потребовал объяснений, заявив, что с ним не консультировались по поводу решения об освобождении Наджима. А главный прокурор Рима Франческо Ле Вой начал расследование в отношении Мелони по подозрению в “пособничестве преступлению и нецелевом использовании государственных средств”.
“Я не позволю шантажировать себя, я не позволю запугать себя, и, возможно, именно поэтому меня, скажем так, не любят те, кто не хочет, чтобы Италия менялась и становилась лучше”, - заявила премьер Италии в видеообращении на своих страницах в социальных сетях.
Расследование также проводится в отношении других итальянских политиков: министра юстиции Карло Нордио, министра внутренних дел Маттео Пьянтедози и заместителя министра разведки Альфредо Мантовано.
По словам Мелони, расследование инициировал адвокат Луиджи Ли Готти, который объявил о подаче жалобы. Ли Готти заявил агентству Reuters, что его шаг необходим как для защиты прав человека, так и для защиты достоинства всех граждан Италии.
Мелони сообщила, что до прибытия в Италию Наджим посетил три европейские страны за 12 дней, но только после того, как он въехал в Италию, МУС потребовал его ареста.
Наджим - бригадный генерал Судебной полиции Ливии. Reuters напоминает, что правительство Мелони довольно сильно зависит от ливийских сил безопасности из-за предотвращения потока мигрантов на юг Италии.