Մեկնարկում է սփյուռքահայ պատանիների և երիտասարդների «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի հայտերի ընդունումը
Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» 2025 թվականի ուսումնաճանաչողական ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հանձնակատարի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքի 13-18 տարեկան պատանիներին և երիտասարդներին երկու շաբաթ անցկացնել Հայաստանում, բացահայտել հայրենիքը և ամրապնդել ազգային ինքնությունը: Ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի (արևելահայերեն, արևմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգի, պարի դասընթացներ, ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, մարզական և մշակութային միջոցառումներ:
«Քայլ դեպի տուն»-ն այս տարի կանցկացվի 6 փուլով՝ հունիսի 6-ից օգոստոսի 27-ը, և կընդունի 600 սփյուռքահայ պատանու:
Ծրագրի հայաստանյան մասի բոլոր ծախսերը հոգում է ՀՀ կառավարությունը:
Մասնակիցներն ինքնուրույն պետք է հոգան Հայաստան ժամանման և երկրից մեկնման տրանսպորտային ծախսերը, ձեռք բերեն երկշաբաթյա ճամփորդական ապահովագրություն:
Ծրագրի մասնակցության հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետը մարտի 12-ն է:
Ծրագրի մանրամասներին ծանոթանալու և դիմելու համար անհրաժեշտ է այցելել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պաշտոնական կայքէջ

Стартует прием заявок на образовательно-культурную программу «Шаг к дому» для подростков армянской диаспоры
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА начинает прием заявок на образовательно-культурную программу «Шаг к дому-2025» для подростков диаспоры.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ведомства, программа дает возможность юношам и девушкам из диаспоры в возрасте от 13 до 18 лет провести две недели в Армении, открыть для себя Родину и укрепить национальную идентичность.
Программа включает: уроки армянского языка (восточноармянский, западноармянский), арменоведения, национальной песни и танца; ознакомительные посещения историко-культурных мест, образовательных учреждений Армении; встречи с государственными, общественными деятелями, представителями культуры и искусства; участие в спортивных и культурных мероприятиях.
В этому году «Шаг к дому» пройдет в 6 потоков с 6 июня по 27 августа для 600 подростков из армянской диаспоры.
Все расходы 13-дневной программы покрывает правительство Республики Армения.
Участникам необходимо самостоятельно оплатить транспортные расходы по приезду и отъезду в Армению и приобрести двухнедельную туристическую страховку.
Заявки на участие в программе принимаются  до 12 марта 2025 г.
Чтобы узнать подробности участия в программе и подать заявку необходимо посетить официальный сайт Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения.