Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» ծրագրի մասնակիցների ավելի քան 70 տոկոսը  հայրենադարձվել է․ Podcast
Հայաստանի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից դեռևս 2020 թվականից իրականացվող «իԳործ» ծրագիրը հինգ տարվա ընթացքում շուրջ 300 մասնակից է ունեցել, որոնցից ավելի քան 70 տոկոսը հայրենադարձվել է։
Այս մասին «Արմենպրես Podcast» նախագծի շրջանակներում նշեց «իԳործ» ծրագրի ղեկավար Աննա Մհերյանը՝ ընդգծելով, որ այս ծրագիրը միակ հնարավորությունն է, որի շնորհիվ սփյուռքահայ մասնագետները կարող են ներգրավվել ՀՀ պետական համակարգում, իրենց ներդրումն ունենալ և ներսից տեսնել այն։
«Ծրագրի 7-րդ շրջափուլը կմեկնարկի ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին։ Հունվարի  26-ից մինչև մարտի 13-ն իրականացվել է հայտադիմումների ընդունման գործընթացը, որի շրջանակներում ստացել ենք շուրջ  200  հայտ 30 երկրից։ Առաջին փուլը հաղթահարած մասնակիցները կմասնակցեն հարցազրույցի, որից հետո կընտրվեն և սեպտեմբերի 1-ից արդեն կանցնեն աշխատանքի Հայաստանի պետական համակարգում»,-տեղեկացրեց Մհերյանը։
Մասնագետներն ընտրվում են ՀՀ գերատեսչությունների կողմից ներկայացված մասնագիտական կարիքների հիման վրա, ըստ որի ընթացիկ տարվա հայտատուներից կընտրվի 35 մասնակից։ Բացի այդ, մասնակիցների ընտրության գործում հաշվի է առնվում բարձրագույն կրթության և մասնագիտական հնգամյա փորձի առկայությունը։
Ծրագրի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները մեկ տարի ժամկետով գործունեություն կծավալեն պետական համակարգում և հնարավորություն կունենան ներդնել սեփական փորձն ու գիտելիքները համապատասխան ոլորտների բարելավման և զարգացման, քաղաքականությունների ու ծրագրերի մշակման գործում:
Մեր զրուցակիցը ծրագրի գլխավոր ձեռքբերումներից համարեց մասնակիցների հայրենադարձության բարձր ցուցանիշը։
«2020-ից ի վեր՝ ծրագրին արդեն իսկ մասնակցել է շուրջ 300 մասնակից, որից 73 տոկոսը հայրենադարձվել է։ Ունենք մասնագետներ, որոնք հայրենադարձվել են իրենց ընտանիքներով։ Նրանց մի մասը շարունակել է աշխատել պետական կառույցներում՝ հանձնելով քաղծառայության քննություն և մնալով տվյալ կառույցում։ Կան մասնագետներ, որոնք ստեղծել են իրենց բիզնեսը և այսօր համագործակցում են Սփյուռքի հանձնակատարի  գրասենյակի և այլ կառույցների հետ»,-ներկայացրեց Մհերյանը՝ հավելելով, որ ընտանիքներով վերադարձողները քիչ չեն, որոնք իրենց կյանքը ներկայում կառուցում են հայրենիքում։ Բացի այդ, նոր ընտանիքներ են կազմվել և Հայաստանում հաստատվել նաև ծրագրի շնորհիվ։
Անդրադառնալով ծրագրի արդյունավետությանն ու դրա նկատմամբ հետաքրքրվածությանը՝ Մհերյանը նշեց, որ Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող «Քայլ դեպի տուն», «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» և «իԳործ» ծրագրերից յուրաքանչյուրում կան մասնակիցներ, որոնք ընդգրկվել են դրանցից բոլորին կամ առնվազն երկուսին։
«Գրասենյակի գլխավոր նպատակը հայրենադարձությունն է, և մեր բոլոր ծրագրերը իրականացվում են հիմնականում հաշվի առնելով այդ նպատակն ու գերխնդիրը։ Դրա հիմքով, երբ ծրագրերի մասնակիցները գտնվում են Հայաստանում, փորձում ենք ծանոթացնել երկրին, տեսարժան վայրերին, ցուցադրել համալսարանների ու աշխատաշուկայի հնարավորությունները, ինչը հիմք է հանդիսանում, որ մեր մասնակիցները տարբեր տարիքային խմբերում ունենան իրենց մասնակցությունը»,-ասաց Մհերյանը՝ ավելացնելով, որ ծրագրին մասնակցելու համար սփյուռքի հայրենակիցներին առաջին հերթին հայրենասիրությունն է մղում, ինչպես նաև ներսից Հայաստանի պետական համակարգը տեսնելն ու իրենց ներդրումն ունենալը։
Խոսելով «իԳործ»-ի շրջանակներում մասնակիցներին համապատասխան պայմանների ապահովման մասին՝ Մհերյանը մանրամասնեց, որ նրանց տրամադրվում է առողջապահության ապահովագրություն, երկկողմանի ավիատոմս և կեցության նպաստ 336 հազար դրամի չափով։

Более 70 % участников программы “К делу” Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Армении репатриировались: подкаст
Программа “К делу”, реализуемая Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры Армении с 2020 года, за последние пять лет охватила около 300 участников, более 70 % из которых репатриировались на Родину.
Об этом в рамках проекта “Арменпресс подкаст” рассказала Анна Мгерян, руководитель программы “К делу”, подчеркнув, что эта программа является единственной возможностью для специалистов армянской диаспоры принять участие в работе государственной системы Республики Армения, внести свой вклад и узнать ее изнутри.
“Седьмой этап программы стартует в сентябре этого года. С 26 января по 13 марта проходил отбор, в рамках которого мы получили около 200 заявок из 30 стран. Участники, прошедшие первый этап, примут участие в собеседовании, после которого будут отобраны и начнут работать в государственной системе Армении с 1 сентября”, — сообщила Мгерян.
Отбор специалистов осуществляется на основе профессиональных потребностей, представленных департаментами РА, в соответствии с которыми из числа подавших заявки в текущем году будут отобраны 35 участников. Кроме того, при отборе участников учитывается наличие высшего образования и пятилетнего профессионального опыта.
В рамках программы специалисты армянской диаспоры будут работать в государственной системе в течение года и получат возможность внести свой опыт и знания в совершенствование и развитие соответствующих секторов, разработку их политики и программ.
Наша собеседница назвала одним из главных достижений программы высокий процент репатриации участников.
“С 2020 года в программе уже приняли участие около 300 человек, 73% из которых вернулись на родину. Среди них есть специалисты, вернувшиеся с семьями. Некоторые из них продолжили работу в государственных структурах, сдав экзамен для поступления на государственную службу и оставшись в своей специальности. Есть специалисты, которые создали собственный бизнес и сегодня сотрудничают с Офисом по делам диаспоры и другими структурами”, — рассказала Мгерян, добавив, что многие вернувшиеся с семьями сейчас строят свою жизнь на родине. Кроме того, благодаря программе в Армении сформировались и обосновались новые семьи.
Затронув эффективность программы и интерес к ней, Мгерян отметила, что в каждой из программ “Шаг к дому”, “Молодой посол диаспоры” и “К делу”, реализуемых Офисом по делам диаспоры, есть участники, которые были вовлечены во все или как минимум в две из них.
“Главная цель офиса — репатриация, и все наши программы реализуются в первую очередь с учетом этой цели и общей задачи. Когда участники программы находятся в Армении, мы стараемся познакомить их со страной, ее достопримечательностями, показать возможности институтов и рынка труда, что является основой для участия наших участников разных возрастных групп”, — сказала Мгерян, добавив, что соотечественники диаспоры в первую очередь мотивированы патриотизмом, а также желанием узнать армянскую государственную систему изнутри и внести свой вклад.
Говоря об обеспечении надлежащих условий для участников в рамках “К делу”, Мгерян подробно рассказала, что им предоставляется медицинская страховка, авиабилет в обе стороны и суточные в размере 336 тысяч драмов.