Թրամփն ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աշխատակիցներին սպառնացել է «կարգապահական տույժով»՝ արտաքին օգնության սառեցումն անտեսելու դեպքում
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությանը (ԱՄՆ ՄԶԳ, USAID) կոչ է արել միանալ Վաշինգտոնի ջանքերին՝ փոխակերպելու աշխարհում ամերիկյան օգնության հատկացումը՝ համաձայն Դոնալդ Թրամփի՝ «Ամերիկան առաջնահերթ է» քաղաքականության։ Վարչակազմի հրահանգներն անտեսող աշխատակիցներին սպառնացել են «կարգապահական տույժով»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Նշվում է, որ հունվարի 25-ին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի 10 000-ից ավելի աշխատակիցներին ուղարկված հուշագրում հետագա հրահանգներ են տրվել այն բանից հետո, երբ հունվարի 24-ին սառեցվել է ԱՄՆ արտաքին օգնությունն ամբողջ աշխարհում։
Ըստ Reuters-ի տրամադրության տակ հայտնված հուշագրի՝արտաքին օգնության ծախսերի դադարեցումը նշանակում է «լիակատար կասեցում»։ Միակ բացառությունները վերաբերում են շտապ հումանիտար պարենային օգնությանը և պետական պաշտոնյաների՝ իրենց հիմնական աշխատավայրեր վերադառնալու ծախսերին։
Հունվարի 20-ին նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Թրամփը հրահանգել էր 90 օրով դադարեցնել արտաքին օգնությունը՝ ստուգելու՝ արդյոք այն համապատասխանում է իր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին։
Հունվարի 24-ին ԱՄՆ պետքարտուղարությունն աշխատանքը դադարեցնելու հրաման էր տվել ԱՄՆ ՄԶԳ-ին նույնիսկ արդեն գոյություն ունեցող և հատկացված օգնության համար։
Reuters-ը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ն աշխարհում օգնություն մատակարարող ամենախոշոր դոնորն է։ 2023 ֆինանսական տարում Վաշինգտոնը 72 միլիոն օգնություն է հատկացրել ամբողջ աշխարհում։ 2024 թվականին ՄԱԿ-ի շրջանակներում հատկացված ամբողջ հումանիտար օգնության 42 %-ը բաժին է ընկնել ԱՄՆ-ին։

Трамп пригрозил сотрудникам USAID «дисциплинарными мерами», если они проигнорируют заморозку иностранной помощи
Администрация президента США призвала Агентство США по международному развитию (USAID) присоединиться к усилиям Вашингтона по трансформации распределения американской помощи в мире в соответствии с политикой Дональда Трампа «Америка прежде всего». Сотрудникам, проигнорировавшим указания администрации, пригрозили «дисциплинарным взысканием». Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Сообщается, что в памятке от 25 января, разосланной более чем 10 тысячам сотрудников USAID, содержатся дальнейшие инструкции после замораживания 24 января американской иностранной помощи по всему миру.
Согласно оказавшейся в распоряжении Reuters памятке, приостановка расходов на иностранную помощь означает «полную приостановку». Единственными исключениями являются экстренная гуманитарная продовольственная помощь и расходы на проезд государственных чиновников к месту их основного места работы.
После вступления в должность 20 января Трамп распорядился заморозить иностранную помощь на 90 дней, чтобы проверить, соответствует ли она его внешнеполитическим приоритетам.
24 января Госдепартамент США издал приказ USAID о прекращении работы даже в отношении уже существующей и выделенной помощи.
Reuters напоминает, что США являются крупнейшим донором помощи в мире. В 2023 финансовом году Вашингтон выделил $72 миллиона помощи по всему миру. В 2024 году 42% всей гуманитарной помощи, выделяемой в рамках ООН, пришлось на США.