Ղազախստանում սպասում են ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանման հետաքննության արդյունքների հրապարակմանը
Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ տեղի ունեցած ավիավթարի հետաքննության նախնական արդյունքները կարող են հրապարակվել հաջորդ շաբաթ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Կազինֆորմ» գործակալությունից, այս մասին կառավարությունում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Ղազախստանի փոխվարչապետ Կանատ Բոզումբաևը։
Նա նշել է, որ Ղազախստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի փորձագետներից բացի, հետաքննությանը միացել են նաև Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ԻԿԱՕ) ներկայացուցիչները։
«ԻԿԱՕ-ի ստանդարտների համաձայն՝ ավիացիոն իշխանությունները մեկ ամսվա ընթացքում իրականացնում են ավիավթարի հետաքննություն։ Մոտ 17-18 մարդ՝ փորձագետներ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ադրբեջանից, Ղազախստանից։ Նախնական մասը, հուսով ենք, կհրապարակվի հաջորդ շաբաթ», - ասել է Կանատ Բոզումբաևը։
Նա հավելել է, որ ավիավթարից հետո քրեական գործ է հարուցվել։
«Բացի այդ, հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է բալիստիկ և պայթյունատեխնիկական փորձաքննություն։ Մեր ուժայիններն աշխատում են՝ սերտ կապ պահպանելով», - ասել է Ղազախստանի փոխվարչապետը։
Ադրբեջանական ավիաուղիների (AZAL)՝ Բաքու-Գրոզնի չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը կործանվել է 2024 թ. դեկտեմբերի 25-ին Ակտաուի մերձակայքում։ Ինքնաթիռում եղել է 67 մարդ, այդ թվում՝ անձնակազմի հինգ անդամ։ Աղետի հետևանքով 38 մարդ մահացել է, 29 մարդ ողջ է մնացել։ Ըստ նախնական տվյալների՝ ինքնաթիռը կործանվել է Գրոզնիի երկնքում արտաքին միջամտության հետևանքով։

В Казахстане ждут публикации результатов расследования гибели азербайджанского самолета
Предварительные результаты расследования авиакатастрофы вблизи города Актау в Казахстане могут быть опубликованы на следующей неделе. Как передает Арменпресс со ссылкой на агентство «Казинформ», об этом сообщил вице-премьер-министр Казахстана Канат Бозумбаев на брифинге в правительстве.
Он отметил, что вместе с экспертами из Казахстана, Азербайджана и России к расследованию подключились также представители ИКАО.
«В течение месяца по стандартам ИКАО расследование авиапроисшествия ведут авиационные власти. Порядка 17-18 человек — эксперты РФ, Азербайджана, Казахстана. Предварительная часть, надеемся, на следующей неделе будет опубликована», — сказал Канат Бозумбаев.
Он также добавил, что после авиакатастрофы было возбуждено уголовное дело.
«Кроме этого, было возбуждено уголовное дело — есть баллистическая и взрыво-техническая экспертиза. Наши силовики в плотном контакте работают», — сказал Канат Бозумбаев.
Авиакатастрофа произошла 25 декабря рядом с Актау, когда потерпел крушение пассажирский самолет AZAL, выполнявший рейс Баку-Грозный.
На борту находились 67 человек, включая пятерых членов экипажа. В результате катастрофы погибли 38 пассажиров, 29 человек выжили.
По предварительным данным, самолет потерпел крушение в результате внешнего вмешательства в небе Грозного.