Թրամփը երդմնակալության համար ռեկորդային 250 միլիոն դոլար է հանգանակել. ABC News
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը ռեկորդային 250 միլիոն դոլար է հանգանակել իր երդմնակալության արարողության համար, որը կկայանա հունվարի 20-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ABC News-ը։
Ըստ լրատվամիջոցի աղբյուրի՝ միջոցները հանգանակվել են Թրամփի և նրա փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսի երդմնակալության հանձնաժողովի կողմից, ինչպես նաև երդմնակալության միջոցառումների անցկացման համար միջոցների հանգանակման այլ խոշոր կազմակերպությունների կողմից։ Համեմատության համար նշենք, որ 2017 թվականին Թրամփի առաջին երդմնակալության համար հանգանակվել էր ընդամենը 107 միլիոն դոլար:
Հեռուստաընկերության տվյալներով՝ հանրապետականի երդմնակալությունը ֆինանսավորել են խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունները, որոնց ղեկավարները հունվարի 20-ին ներկա կլինեն Վաշինգտոնում կայանալիք միջոցառմանը: Դրանց թվում են Meta-ն, Apple-ը, Amazon-ը, Google-ը, Microsoft-ը, OpenAI-ն և Uber-ը, որոնք 1-ական միլիոն դոլարի նվիրատվություն են կատարել։ Աղբյուրները հայտնել են նաև կրիպտոարժութային ինդուստրիայի խոշոր դերակատարների կողմից ֆինանսավորման մասին. Ripple-ը ներդրել է $5 մլն, Robinhood-ը՝ $2 մլն, Coinbase-ը՝ $1 մլն:

Трамп собрал на инаугурацию рекордные $250 миллионов - ABC News
Новоизбранный президент США Дональд Трамп собрал рекордные $250 миллионов на церемонию инаугурации, которая состоится 20 января. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ABC News.
По информации источника ABC, средства были собраны инаугурационным комитетом Трампа и его вице-президента Джеймса Дэвида Вэнса, а также другими крупными организациями по сбору средств на проведение инаугурационных мероприятий. Для сравнения, на предыдущую инаугурацию республиканца в 2017 году было собрано всего $107 млн.
По данным телекомпании, инаугурацию республиканца профинансируют крупные технологические компании, чьи руководители будут присутствовать на мероприятии в Вашингтоне 20 января. Среди них Meta (признана в России экстремистской), Apple, Amazon, Google, Microsoft, OpenAI и Uber. Источники также сообщили о финансировании со стороны крупных игроков криптовалютной индустрии - Ripple вложила $5 млн, Robinhood - $2 млн, Coinbase - $1 млн.