Թրամփը պաշտոնավարման առաջին օրն ավելի քան 200 հրամանագիր կստորագրի
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր պաշտոնավարման առաջին օրն ավելի քան 200 հրամանագիր կստորագրի, որոնք վերաբերում են էներգետիկային, սահմանային ու միգրացիոն քաղաքականությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել են Fox News Digital-ի աղբյուրները։
Իրավիճակին ծանոթ ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքով՝ Թրամփը կհրապարակի «գործադիր հրամանագրերի և գործողությունների պատմական շարք, որոնք արմատապես կբարեփոխեն ԱՄՆ-ի կառավարությունը»։
Մասնավորապես, ինչպես հաղորդել է աղբյուրը, Թրամփն արտակարգ դրություն կհայտարարի պետական սահմանին, ԱՄՆ-ի զինվորականներին կհրահանգի համագործակցել ներքին անվտանգության նախարարության հետ՝ հարավային սահմանին կարգուկանոն ապահովելու համար և կհայտարարի բոլոր անօրինական ներգաղթյալների համար սահմանը փակելու մասին:
Նորընտիր նախագահը մտադիր է նարկոկարտելները հայտարարել օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություններ, ինչը, պաշտոնյայի խոսքով, նոր հնարավորություններ կբացի ազգային անվտանգության ապահովման համար:
Բացի այդ, Թրամփը պլանավորում է վերականգնել Մեքսիկայում մնալու քաղաքականությունը և զինվորականներին կարգադրել սահմանային պատի նոր հատված կառուցել։
Վաշինգտոնում հանրահավաքի ժամանակ հանդես գալով կողմնակիցների առջև՝ Թրամփը հայտնել է, որ պլանավորում է բազմաթիվ հրամանագրեր ստորագրել նախագահի պաշտոնն ստանձնելու առաջին օրը:
«Բայդենի վարչակազմի յուրաքանչյուր արմատական ​​և հիմար գործադիր հրաման կչեղարկվի իմ երդմնակալությունից հետո մի քանի ժամվա ընթացքում», - հայտարարել է Թրամփը։

Трамп подпишет более 200 указов в первый день своего пребывания на посту президента
Согласно данным источников Fox News Digital, избранный президент США Дональд Трамп в первый день своего пребывания на посту президента подпишет более 200 указов, касающихся энергетической, пограничной и иммиграционной политики. Как передает Арменпресс, сообщается:
По словам американского чиновника Трамп издаст “серию исполнительных указов и действий, которые коренным образом реформируют американское правительство”.
В частности, как сообщил источник, Трамп объявит чрезвычайное положение на границе штата, поручит американским военным сотрудничать с Министерством внутренней безопасности для обеспечения порядка на южной границе, а также объявит границу закрытой для всех нелегальных иммигрантов.
Избранный президент намерен объявить наркокартели иностранными террористическими организациями, что, по словам чиновника, откроет новые возможности для обеспечения национальной безопасности.
Кроме того, Трамп планирует восстановить политику пребывания в Мексике и приказать военным соорудить новый участок пограничной стены.
Выступая перед сторонниками на митинге в Вашингтоне, Трамп заявил, что планирует подписать ряд указов в свой первый день на посту.
“Каждый радикальный и глупый исполнительный приказ администрации Байдена будет отменен в течение нескольких часов после того, как я приму присягу”, - заявил Трамп.