TikTok-ը կրկին հասանելի է դարձել ԱՄՆ-ում՝ դրա համար շնորհակալություն հայտնելով Թրամփին
ԱՄՆ-ում որոշ ժամանակով արգելափակվելուց հետո TikTok-ը կրկին հասանելի է դարձել, երբ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հավելվածի հասանելիությունը կվերականգնի իր՝ իշխանության վերադառնալուց հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Անկեղծ ասած՝ մենք այլընտրանք չունենք։ Մենք պետք է փրկենք այն», - ասել է Թրամփը հունվարի 19-ին՝ իր երդմնակալության նախօրեին կայացած հանրահավաքի ժամանակ։
Հանրահավաքից ժամեր առաջ օգտատերերին ուղարկված հայտարարության մեջ TikTok-ը հայտնել էր. «Շնորհիվ նախագահ Թրամփի ջանքերի՝ TikTok-ը վերականգնվել է ԱՄՆ-ում»։
ԱՄՆ-ում TikTok-ից օգտվում է ավելի քան 170 միլիոն մարդ։ Սոցիալական հարթակն անհասանելի էր դարձել այն բանից հետո, երբ հունվարի 19-ից ուժի մեջ էր մտել այն արգելելու մասին օրենքը՝ ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը սպառնալիք ներկայացնելու պատճառաբանությամբ։ ԱՄՆ պաշտոնյաները նախազգուշացրել էին, որ չինական մայր ընկերության՝ ByteDance-ի ենթակայության տակ գտնվելու պատճառով կան վտանգներ, որ ամերիկացիների տվյալները սխալ կօգտագործվեն։
Թրամփը հայտարարել է, որ օրենքով նախատեսված արգելքների՝ ուժի մեջ մտնելու ժամանակաշրջանը կերկարաձգի, որպեսզի կարողանա գործարք կնքել երկրի ազգային անվտանգությունը պաշտպանելու համար։

TikTok вновь вернулся в США, поблагодарив Трампа за это
После блокировки на некоторое время в США TikTok снова стал доступен, а избранный президент США Дональд Трамп объявил, что восстановит доступ к приложению после возвращения к власти. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
«Честно говоря, у нас нет альтернативы. Мы должны его спасти», — заявил Трамп 19 января во время митинга накануне своей инаугурации.
В заявлении, разосланном пользователям за несколько часов до митинга, TikTok сказал: «Благодаря усилиям президента Трампа TikTok восстановился в США».
Более 170 миллионов человек используют TikTok в США. Социальная платформа стала недоступна после вступления в силу 19 января закона о ее запрете, сославшись на угрозы национальной безопасности США. Официальные лица США предупредили, что существуют риски того, что данные американцев будут использованы не по назначению из-за того, что они находятся под контролем ByteDance, китайской материнской компании.
Трамп объявил, что продлит срок вступления запретов в силу в соответствии с законом, чтобы суметь заключить сделку по защите национальной безопасности страны.