TikTok-ը կրկին հասանելի է դարձել ԱՄՆ-ում՝ դրա համար շնորհակալություն հայտնելով Թրամփին
ԱՄՆ-ում որոշ ժամանակով արգելափակվելուց հետո TikTok-ը կրկին հասանելի է դարձել, երբ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հավելվածի հասանելիությունը կվերականգնի իր՝ իշխանության վերադառնալուց հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Անկեղծ ասած՝ մենք այլընտրանք չունենք։ Մենք պետք է փրկենք այն», - ասել է Թրամփը հունվարի 19-ին՝ իր երդմնակալության նախօրեին կայացած հանրահավաքի ժամանակ։
Հանրահավաքից ժամեր առաջ օգտատերերին ուղարկված հայտարարության մեջ TikTok-ը հայտնել էր. «Շնորհիվ նախագահ Թրամփի ջանքերի՝ TikTok-ը վերականգնվել է ԱՄՆ-ում»։
ԱՄՆ-ում TikTok-ից օգտվում է ավելի քան 170 միլիոն մարդ։ Սոցիալական հարթակն անհասանելի էր դարձել այն բանից հետո, երբ հունվարի 19-ից ուժի մեջ էր մտել այն արգելելու մասին օրենքը՝ ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը սպառնալիք ներկայացնելու պատճառաբանությամբ։ ԱՄՆ պաշտոնյաները նախազգուշացրել էին, որ չինական մայր ընկերության՝ ByteDance-ի ենթակայության տակ գտնվելու պատճառով կան վտանգներ, որ ամերիկացիների տվյալները սխալ կօգտագործվեն։
Թրամփը հայտարարել է, որ օրենքով նախատեսված արգելքների՝ ուժի մեջ մտնելու ժամանակաշրջանը կերկարաձգի, որպեսզի կարողանա գործարք կնքել երկրի ազգային անվտանգությունը պաշտպանելու համար։

TikTok began restoring its services on Sunday after U.S. President-elect Donald Trump said he would revive the app's access in the U.S. when he returns to power on Monday, Reuters reports.
"Frankly, we have no choice. We have to save it," Trump said at a rally on Sunday ahead of his inauguration, adding that the U.S. will seek a joint venture to restore the short-video sharing app used by 170 million Americans.
In a message to users hours before the rally, TikTok said: "As a result of president Trump's efforts, TikTok is back in the U.S."
TikTok also issued an earlier statement after U.S. users reported being able to access the Chinese-owned service's website while the far more widely used TikTok app itself began coming back online for some users with just a few basic services. As of Sunday evening, the app remained unavailable for download on U.S. app stores.
"In agreement with our service providers, TikTok is in the process of restoring service," TikTok said in the earlier statement that also thanked Trump for "providing the necessary clarity and assurance to our service providers that they will face no penalties (for) providing TikTok to over 170 million Americans and allowing over 7 million small businesses to thrive."