Ֆրանսիայում ձախերին չի հաջողվել անվստահության քվե հայտնել վարչապետ Բայրուին
Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուին անվստահություն հայտնելու՝ «Անկոտրում Ֆրանսիա» ձախակողմյան կուսակցության նախաձեռնությունը բավարար թվով ձայներ չի ստացել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է BFM TV-ն:
«Անհրաժեշտ մեծամասնություն ձեռք չի բերվել: Անվստահության քվեն ընդունված չէ», - հայտարարել է Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրոն Պիվեն։
Անվստահության քվե հայտնելու համար անհրաժեշտ էր 289 ձայն, մինչդեռ «Անկոտրում Ֆրանսիայի» նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել ընդամենը 131 պատգամավոր։ Այսպիսով, Բայրուի կաբինետը մնում է իշխանության ղեկին։
«Անկոտրում Ֆրանսիա»-ն հունվարի 14-ին Ազգային ժողովում հայտարարել էր, որ մտադիր է հասնել այն բանին, որ պատգամավորները վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուին անվստահության քվե հայտնեն:
Այդ հայտարարություններից առաջ Բայրուն ելույթ էր ունեցել Ազգային ժողովի պատգամավորների առջև՝ հայտարարելով, որ կառավարությունը կզբաղվի կենսաթոշակային բարեփոխման վերանայմամբ, որը նախատեսում է կենսաթոշակի անցնելու տարիքի բարձրացում 62-ից մինչև 64 տարեկան: Վարչապետը նշել էր, որ եթե կենսաթոշակային հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը մինչև աշուն համաձայնության չգա, ապա կենսաթոշակային բարեփոխումը գործողության մեջ կմնա իր ներկայիս տեսքով:

Во Франции левым не удалось добиться выражения вотума недоверия премьер-министру Байру
Инициатива левой партии “Непокоренная Франция” выражения вотума недоверия премьер-министру Франции Франсуа Байру не набрала достаточного количества голосов. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал BFM.
“Необходимое большинство не достигнуто. Вотум недоверия не принимается”, - заявила председатель Национальной ассамблеи Яэль Брон-Пиве.
Для вынесения вотума недоверия нужно было 289 голосов, тогда как за щту инициативу проголосовал всего 131 депутат. Таким образом, кабинет Байру останется у власти.
14 января партия “Непокоренная Франция” объявила в Национальной ассамблее о намерении выразить вотум недоверия премьер-министру Франсуа Байру.
До этих заявлений Байру выступил в Национальном собрании, объявив, что правительство пересмотрит пенсионную реформу, которая предусматривает повышение пенсионного возраста с 62 до 64 лет. Премьер-министр отметил, что если пенсионный комитет не достигнет соглашения к осени, то пенсионная реформа останется в силе в ее нынешнем виде.