Հայաստանն ու Ռուսաստանը շարունակում են լինել ռազմավարական դաշնակիցներ. պաշտպանության նախարար
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին 2024–ն ամփոփող ասուլիսում ընդգծեց Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի կատարած վճարումների դիմաց Ռուսաստանից զենքի չմատակարարմանը:
«Հայ–ռուսական հարաբերությունները շարունակվում են: Ոչ Հայաստանն է իր տեղից հեռանալու, ոչ Ռուսաստանը: Մենք շարունակում ենք լինել ռազմավարական դաշնակիցներ: Բնականաբար, մենք ունենք նաև գործող պայմանագրեր: Կարող է և պետք է ունենանք սպասարկման պայմանագրեր: Սրանք հարցեր են, որոնցից ոչ ռուսական կողմը, ոչ մենք չենք խուսափում, և պետք է չխուսափենք»,–ասաց Պապիկյանը:
Նա հիշեցրեց՝ Ֆինանսների նախարարը հայտնել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունների միջև ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որով մեր կողմից վճարված գումարը միջպետական պարտքից պետք է պակասեցվի: «Կդժվարանամ ասել՝ այն կյանքի կոչման որ հատվածում է, բայց նմանատիպ պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել: Պետք է ասեմ, որ սա միակ ընթացիկ պայմանագիրը չի եղել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև: Բնական է՝ կան պարտավորություններ, որոնք ուշացումների բերումով կարող են ունենալ իրենց պայմանագրային հետևանքները՝ տույժ–տուգանքներ և այլն: Սակայն նաև պայմանագրեր կան, որոնք պատշաճ կատարվում են»,–ասաց Պապիկյանը՝ դրա մասին մանրամասներ չհայտնելով:
Դեռ 2024–ի հունիսին Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ասել էր, որ Ռուսաստանը շարունակում է չմատակարարել այն պայմանագրերը, որոնք կնքվել են 2021 կամ 2022 թվականներին:

Армения и Россия продолжают оставаться стратегическими союзниками: министр обороны
Армения и Россия продолжают оставаться стратегическими союзниками. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции по итогам 2024 года заявил министр обороны Армении Сурен Папикян, коснувшись вопроса о том, что Россия не поставила оружие, которое Армения уже оплатила.
“Армяно-российские отношения продолжаются. Ни Армения, ни Россия не покинут свои места. Мы продолжаем быть стратегическими союзниками. Естественно, у нас также есть действующие договора. У нас могут и должны быть договоры об услугах. Это вопросы, которых не избегают ни российская сторона, ни мы, и не должны избегать”, — сказал Папикян.
Он напомнил, что министр финансов сообщил о достижении договоренности между министерствами финансов Армении и России, согласно которому выплачиваемая Ереваном сумма должна быть вычтена из межгосударственного долга.
“Мне сложно сказать на данный момент на какой стадии реализации находится этот процесс, но договоренность достигнута. Должен сказать, что это не единственное на данный момент соглашение между Арменией и Россией. Естественно, есть обязательства, которые из-за задержек могут иметь свои договорные последствия — штрафы и т.д. Однако есть и соглашения, которые выполняются должным образом”, - сказал Папикян, не представив подробностей.
Еще в июне 2024 года секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что Россия продолжает не выполнять контракты, подписанные в 2021 или 2022 году.