Հայ գործընկերների հետ սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման ուղղությամբ աշխատելու համար ԱՄՆ-ից Հայաստան թիմ կգա
ԱՄՆ–ից առաջիկա շաբաթներին մաքսային և սահմանային անվտանգության հարցերով թիմ կգա Հայաստան՝ սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման ուղղությամբ հայ գործընկերների հետ աշխատելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը` Վաշինգտոնում Հայաստան–ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրման արարողության իր խոսքում:
Բլինքենը նշեց, որ ԱՄՆ–ն Հայաստանի հետ աշխատում է նաև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում՝ մասնավորապես` Հայաստանի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը սեփական տարածքում պաշտպանելու ջանքերին աջակցելու համար:
«Հաջորդ ամիս, առաջիկա շաբաթներին, Հայաստան կմեկնի մաքսային և սահմանային անվտանգության հարցերով թիմ՝ աշխատելու հայ գործընկերների հետ սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման, անվտանգության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման և Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների բարձրացման ուղղությամբ` «Արծիվ գործընկեր»-ի նման զորավարժությունների միջոցով»,–ասաց Բլինքենը:

В Армению прибудет группа из США для работы над развитием потенциала пограничной безопасности: Блинкен
В ближайшие недели в Армению прибудет группа США по вопросам таможенной и пограничной безопасности для работы с армянскими партнерами по развитию потенциала пограничной безопасности.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил в Вашингтоне госсекретарь США Энтони Блинкен на церемонии подписания Хартии стратегического партнерства Армения-США.
Блинкен отметил, что Соединенные Штаты также сотрудничают с Арменией в сфере безопасности и обороны, в частности, для поддержки усилий Армении по защите своей независимости и суверенитета.
“В следующем месяце, в течение ближайших недель, группа по вопросам таможенной и пограничной безопасности посетит Армению, чтобы работать с армянскими партнерами над развитием возможностей пограничной безопасности, укреплением сотрудничества в сфере безопасности и повышением миротворческого потенциала Армении посредством учений, таких как Eagle Partner”, — сказал Блинкен.