Սիրիայում ամերիկյան ուժերի ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվել է ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգների կենտրոնական հրամանատարության ուժերի (CENTCOM) կողմից դեկտեմբերի 19-ին Սիրիայի Դեյր-ազ Զաուր նահանգում հասցված ճշգրիտ ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման (ԴԱԻՇ) առաջնորդ Աբու Յուսիֆը, ինչպես նաև խմբավորման մեկ այլ անդամ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄՆ  կենտրոնական հրամանատարության ուժերի կայքը։
Նշվում է, որ հարվածն իրականացվել է նախկինում սիրիական ռեժիմի և ռուսների կողմից վերահսկվող տարածքում։
«Ինչպես նախկինում ասվել է, Միացյալ Նահանգները, համագործակցելով տարածաշրջանում դաշնակիցների և գործընկերների հետ, թույլ չի տա ԻՊ-ին օգտվել Սիրիայում ստեղծված իրավիճակից և վերակազմավորվել: ԴԱԻՇ-ը մտադիր է կալանքից ազատել ավելի քան 8000 ԴԱԻՇ-ի անդամների, որոնք ներկայում պահվում են Սիրիայում գտնվող հաստատություններում: Մենք ագրեսիվ կերպով թիրախավորելու ենք այդ առաջնորդներին և անդամներին՝ ներառյալ նրանց, ովքեր փորձում են գործողություններ իրականացնել Սիրիայից դուրս»,- ասել է CENTCOM-ի հրամանատար, գեներալ Մայքլ Էրիկ Կուրիլիան:

Лидер террористической группировки ИГИЛ был убит в результате авиаудара американских войск в Сирии
Лидер террористической группировки «Исламское государство» (ИГИЛ) Абу Юсиф, а также еще один член группировки были убиты в результате точного авиаудара19 декабря, нанесенного силами Центрального командования США (CENTCOM) в сирийской провинции Дейр-аз-Заур.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает сайт сил Центрального командования США.
Отмечается, что удар был нанесен по территории, ранее контролируемой сирийским режимом и россиянами.
«Как было заявлено ранее, США, работая с союзниками и партнёрами в регионе, не позволят ИГИЛ воспользоваться ситуацией в Сирии и перегруппироваться. ИГИЛ намерено освободить более 8000 членов ИГИЛ, которые в настоящее время содержатся на объектах в Сирии. Мы будем агрессивно преследовать этих лидеров и членов, в том числе тех, кто пытается действовать за пределами Сирии», — заявил командующий CENTCOM генерал Майкл Эрик Курилиа.