Սիրիայում ամերիկյան ուժերի ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվել է ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգների կենտրոնական հրամանատարության ուժերի (CENTCOM) կողմից դեկտեմբերի 19-ին Սիրիայի Դեյր-ազ Զաուր նահանգում հասցված ճշգրիտ ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման (ԴԱԻՇ) առաջնորդ Աբու Յուսիֆը, ինչպես նաև խմբավորման մեկ այլ անդամ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄՆ  կենտրոնական հրամանատարության ուժերի կայքը։
Նշվում է, որ հարվածն իրականացվել է նախկինում սիրիական ռեժիմի և ռուսների կողմից վերահսկվող տարածքում։
«Ինչպես նախկինում ասվել է, Միացյալ Նահանգները, համագործակցելով տարածաշրջանում դաշնակիցների և գործընկերների հետ, թույլ չի տա ԻՊ-ին օգտվել Սիրիայում ստեղծված իրավիճակից և վերակազմավորվել: ԴԱԻՇ-ը մտադիր է կալանքից ազատել ավելի քան 8000 ԴԱԻՇ-ի անդամների, որոնք ներկայում պահվում են Սիրիայում գտնվող հաստատություններում: Մենք ագրեսիվ կերպով թիրախավորելու ենք այդ առաջնորդներին և անդամներին՝ ներառյալ նրանց, ովքեր փորձում են գործողություններ իրականացնել Սիրիայից դուրս»,- ասել է CENTCOM-ի հրամանատար, գեներալ Մայքլ Էրիկ Կուրիլիան:

US says it has killed Islamic State leader Abu Yusif in Syria airstrike
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. The United States said it killed Islamic State (ISIS) leader Abu Yusif - who also goes by Mahmud - in the eastern province of Deir ez Zor in a precision airstrike.
U.S. Central Command (CENTCOM) said the area where the ISIS head was killed was previously controlled by the Syrian regime and Russian forces before the recent fall of Bashar al Assad.
“Central Command Forces conducted a precision airstrike targeting ISIS leader Abu Yusif aka Mahmud in the Dayr az Zawr Province, Syria resulting in two ISIS operatives killed, including Abu Yusif,” CENTCOM said in a press release.
“This airstrike is part of CENTCOM’s ongoing commitment, along with partners in the region, to disrupt and degrade efforts by terrorists to plan, organize, and conduct attacks against civilians and military personnel from the U.S., our allies, and our partners throughout the region and beyond. This strike was conducted in an area formerly controlled by the Syrian regime and Russians,” it added.
“As stated before, the United States — working with allies and partners in the region — will not allow ISIS to take advantage of the current situation in Syria and reconstitute. ISIS has the intent to break out of detention the over 8,000 ISIS operatives currently being held in facilities in Syria. We will aggressively target these leaders and operatives, including those trying to conduct operations external to Syria," said Gen. Michael Erik Kurilla, CENTCOM commander.