ԱՄՆ Ընտրողների կոլեգիան 312 ձայն է տվել Թրամփին՝ հաստատելով ընտրություններում նրա հաղթանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ 50 նահանգների Ընտրողների կոլեգիան հաստատել է նախագահական ընտրությունների արդյունքները և ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփին է տվել 312 ձայն։ Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու, փոխնախագահ Քամալա Հարիսը ստացել է ընտրիչների 226 ձայն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Յուրաքանչյուր ընտրիչ իր ձայնը տվել է այն թեկնածուին, որին պետք է ներկայացներ։
Դոնալդ Թրամփը նախագահի պարտականությունները կստանձնի 2025 թ. հունվարի 20-ին։
ԱՄՆ նախագահի և փոխնախագահի ընտրություններն անուղղակի են։ Քվեարկելու իրավունք ունեցող ԱՄՆ քաղաքացիներն ընտրում են ոչ թե կոնկրետ թեկնածուներին, այլ Ընտրողների կոլեգիայի անդամներին՝ ընտրիչներին։ Ընտրիչներն այնուհետև իրենց ձայնը տալիս են տվյալ նահանգում առավելագույն ձայներ ստացած թեկնածուի օգտին։ Յուրաքանչյուր նահանգի կոլեգիայի անդամների թիվը համապատասխանում է Կոնգրեսում այդ նահանգի անդամների թվին։ Այն թեկնածուն, որը ստանում է ընտրիչների ձայների բացարձակ մեծամասնությունը՝ 538-ից առնվազն 270-ը, ընտրվում է նախագահ։

Коллегия выборщиков США проголосовала за Трампа, отдав 312 голосов и подтвердив тем самым его победу на выборах
Коллегия выборщиков 50 штатов США подтвердила результаты президентских выборов и отдала 312 голосов избранному президенту Дональду Трампу. Кандидат от Демократической партии, вице-президент Камала Харрис получила 226 голосов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
Каждый выборщик отдал свой голос за того кандидата, которого он должен был представлять.
Дональд Трамп приступит к исполнению обязанностей президента 20 января 2025 года.
Выборы президента и вице-президента США являются непрямыми. Граждане США, имеющие право голоса, выбирают не конкретных кандидатов, а избирателей, членов Коллегии выборщиков. Затем выборщики отдают свои голоса за кандидата, набравшего наибольшее количество голосов в данном штате. Число членов коллегии каждого штата соответствует количеству членов этого штата в Конгрессе. Президентом избирается кандидат, набравший абсолютное большинство голосов выборщиков, не менее 270 из 538.