Սիրիայում ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է սատարել դեմոկրատական ուժերին. Եվրախորհրդարանի պատգամավորի հարցազրույցը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայում վարչակարգի փոփոխությունն այդ երկրի ժողովրդի ցանկությունն էր, բայց ստեղծված իրավիճակում չպետք է միամիտ լինել և անհրաժեշտ է սատարել երկրի դեմոկրատական ուժերին, կարծում է Եվրոպական խորհրդարանում Շվեդիան ներկայացնող պատգամավոր էվին Ինջիրը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում Ինջիրն անդրադարձել է Սիրիայում Թուրքիայի ապակայունացնող դերակատարությանը, Սիրիայի հայկական, քրդական և այլ համայնքների ապագային, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հասցեին հնչող շարունակական սպառնալիքներին և ԵՄ-ի արդյունավետ գործելու անկարողությունների պատճառներին։
-Որոշ փորձագետների կարծիքով՝ ամերիկյան երազանքը իրականություն դարձավ Թուրքիայի հրահրմամբ՝ Սիրիայում Ասադի ռեժիմն այլևս գոյություն չունի, ինչը Ռուսաստանի համար քաղաքական պարտություն է համարվում: Ինչպե՞ս եք գնահատում ստեղծված իրավիճակը և ինչպե՞ս եք պատկերացնում Սիրիայի ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես հայկական ու քրդական համայնքների կարգավիճակը նոր իրավիճակում:
-Ես կասեի` իրականում դա Սիրիայի ժողովրդի երազանքն է, ոչ թե ամերիկյան երազանքը, նույնիսկ եթե ամերիկացիներն էլ դրանից գոհ են: Սիրիայի ժողովուրդն էր, երկրի ամբողջ բնակչությունը, որ կարողացավ ազատվել Ասադի դաժան բռնապետությունից: Այժմ անհրաժեշտ է ապահովել, որ երկրի դեմոկրատական ուժերը ստանան անհրաժեշտ աջակցությունը: Թուրքիան Սիրիայում անօրինական գործողություններ է իրականացնում իր ծայրահեղական գործընկերների՝ Սիրիական ազգային բանակի (SNA) օգնությամբ, ինչը պետք է դադարեցվի, պետք է հարգվի երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Իսրայելի անօրինական գործողություններն էլ պետք է դադարեցվեն:
Ես մեկ վայրկյան անգամ չեմ հավատում «Հայիաթ Թահրիր ալ-Շամ»-ին (ՀԹՇ): Նրանց անցյալի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դա ծայրահեղական կազմակերպություն է, և ես մտահոգված եմ, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ, եթե ճիշտ ուժերն աջակցություն չստանան: Կա վտանգ, որ Աֆղանստանի և Իրանի փորձը կկրկնվի Սիրիայում: Ծայրահեղական խմբերը հաճախ խոստանում են ներառականություն և դեմոկրատիա, բայց չեն կատարում իրենց խոստումները: Արևմտյան աշխարհը և միջազգային հանրությունը չպետք է միամիտ լինեն: Տարածաշրջանում կա միայն մեկ գործընկեր՝ Հյուսիսային և Արևելյան Սիրիայի ինքնավար շրջանը, որը տարիներ շարունակ հետևողականորեն աշխատել է:
Այս տարածաշրջանը կարիք ունի այն աջակցության, որը, ցավոք, տարիներ շարունակ չի ստացել, թեև քրդերը, քրիստոնյաները և Սիրիայի հյուսիսում ապրող շատ այլ խմբեր զոհաբերել են իրենց կյանքը՝ ԴԱԻՇ-ի դեմ պայքարում:
-ՀԹՇ-ի մասին նշեցիք, որը մի շարք երկրներում ճանաչվել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն։ Սակայն այսօր նրա գործողություններն ու հայտարարությունները ընդունելի են համարվում գերտերությունների համար։ Նրանք իսկապես փոխվել ե՞ն, թե՞ սա ռեալ քաղաքականություն է:
-Կարծում եմ, լավ է, որ Ասադն այլևս չկա, բայց մենք չպետք է միամիտ լինենք այն հարցում, թե ովքեր են այժմ Սիրիայի հիմնական դերակատարները: Մենք նման հռետորաբանություն լսել ենք Իրանի հեղափոխության ժամանակ, լսել ենք Թալիբանից՝ Աֆղանստանում, և հիմա ՀԹՇ-ից ենք լսում, որը ծագում է «Ալ Քաիդա»-ից: Այս ծայրահեղական կազմակերպությունները գիտեն, թե ինչ և երբ ասեն, բայց երբեք չեն իրականացնում իրենց խոստումները:
Այդ իսկ պատճառով ես շեշտում եմ՝ միամիտ չլինենք տարածաշրջանի զարգացումների հարցում: Մինչ մենք տոնում ենք Ասադի հեռանալը, հաջորդ քայլը պետք է լինի իրականում ժողովրդավարական և ներառական Սիրիայի ապահովումը՝ մի երկիր, որը կհարգի բոլոր մարդկանց իրավունքները, այդ թվում՝ մեծամասնություն կազմող արաբների և փոքրամասնություն հանդիսացող խմբերի: Տարիներ շարունակ փոքրամասնությունների և կանանց իրավունքներն անտեսվել են: Առանց ներառականության և հավասարության՝ իրական ժողովրդավարություն չկա:
-Թուրքիան փորձում է բոլոր առկա հակամարտություններում դերակատար լինել՝ փորձելով լավ հարաբերություններ պահպանել բոլոր ճակատներում: Ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի ներկայիս արտաքին քաղաքականությունը՝ հատկապես նկատի ունենալով Էրդողանի վերջին հայտարարությունները, որ Թուրքիան չունի տարածքային պահանջներ Սիրիայում, բայց շարունակելու է պայքարել քրդերի դեմ:
Շատ ակնհայտ է, որ Էրդողանը չի հարգում Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը: Օրինակ՝ քրդերը միշտ եղել են Սիրիայի պատմության մի մասը և լինելու են նրա ապագայի մի մասը: Էրդողանի առաքելությունն անընդհատ եղել է քրդերին ոչնչացնելը, քանի որ նա վախենում է, որ Սիրիայում քրդերի ինքնավարությունը կարող է ազդեցություն ունենալ Թուրքիայի քրդերի վրա և նրանց ստիպել պահանջել ինքնավարություն:
Բացի այդ, կա ապատեղեկատվություն, թե իբր Սիրիայի քրդերը եկել են թուրքական տարածքներից, ինչը ճիշտ չէ: Սիրիայի քրդերի մեծ մասը սերունդներ շարունակ այնտեղ է ապրում։ Քրիստոնյաների և հայերի հետ միասին նրանք հաճախ ավելի երկար են ապրել այդ տարածաշրջանում, քան մեծամասնությունը: Հետևաբար, որոշ քրդեր հյուսիսային Քրդստանից անցել են արևելք, արևմուտք և հարավ՝ ճնշումների պատճառով:
Էրդողանի գործողությունները, ինչպիսիք են Սիրիական ազգային բանակին աջակցելը և Սիրիայի տարածքների գրավումը, ակնհայտորեն ցույց են տալիս նրա հավակնությունները՝ չնայած նրա հակառակ հայտարարություններին: Եթե այդպես չլիներ, Թուրքիան չէր աջակցի ՍԱԲ-ին՝ գրավելու Սիրիայի ավելի մեծ հատվածներ:
-Մի քանի օր առաջ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպումից հետո ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը գրառում կատարեց, որ Թուրքիան կարևոր ռազմավարական գործընկեր է ԵՄ-ի համար։ Ինչպե՞ս են նմանատիպ հայտարարություններն ընդունվում Եվրոպական խորհրդարանում:
-Եվրոպական խորհրդարանի տարբեր խմբակցություններում կարծիքները տարբեր են, ինչպես ցանկացած խորհրդարանում: Բայց ես կասեի, որ Եվրոպան կատարում է մեծ ռազմավարական, բայց նաև ընդհանուր մեծ սխալ, երբ չի համարձակվում քննադատել Թուրքիային: Շատ աջակողմյան և կենտրոնամետ քաղաքական գործիչներ վախենում են ներգաղթյալներից, որը կապված է ԵՄ-Թուրքիա միգրացիոն համաձայնագրի հետ:
Մարդկանց հարկադրաբար տեղահանումը կանխելու լավագույն միջոցը հակամարտությունները դադարեցնելն է, ոչ թե ճնշողների նկատմամբ լռություն պահպանելը: Թուրքիայի գործողությունները ստեղծում են հակամարտություններ և ստիպում, որ ավելի շատ մարդիկ լքեն իրենց տները և ընտանիքները: Այո, Եվրոպական հանձնաժողովը և ԵՄ անդամ մի քանի պետություններ հակասում են իրենց շահերին: ԵՄ-ն պետք է կենտրոնանա հակամարտությունների դադարեցման վրա, այլ ոչ թե բռնակալներին անուղղակիորեն խրախուսելու:
Կայունության ապահովումը պետք է լինի համատեղ շահ ոչ միայն Եվրոպական միության, այլև բոլոր մարդկանց համար, քանի որ ոչ ոք չի ցանկանում տեղահանվել: Մարդկանց մեծ մասը ցանկանում է մնալ այնտեղ, որտեղ նրանք ապրում են: Իմ ծնողները ստիպված են եղել լքել Թուրքիան քաղաքական ճնշումների պատճառով՝ 80-ականների վերջին և 90-ականների սկզբին, ինչը, կարելի է ասել, դեռ շարունակում է գոյություն ունենալ:
-Մեկ այլ տեղահանված ժողովուրդ էլ հայերն են Լեռնային Ղարաբաղից: Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումները, եթե ոչ ուղղակի, ապա անուղղակիորեն առնչվում են Հարավային Կովկասին, որտեղ ներկայիս զարգացումներն էլ խոստումնալից չեն թվում։ Ադրբեջանը շարունակում է իր հակահայկական հռետորաբանությունը, քաղաքականությունը և սպառնալիքները: Բանակցությունները դեռևս չեն հանգեցրել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։ Ինչպե՞ս է սա ընկալվում եվրոպական մակարդակում:
ԵՄ-ն ունի «փափուկ ուժ»՝ առևտրային համաձայնագրերի և համագործակցության միջոցով, բայց չի կարողանում դա արդյունավետորեն օգտագործել՝ անդամ պետությունների միջև տարաձայնությունների պատճառով: Մեծագույն խնդիրներից մեկն անդամ պետությունների միջև միաձայնության բացակայությունն է: Օրինակ՝ Ադրբեջանը «լվանում է» ռուսական գազն ու նավթը, մինչդեռ հակամարտությունները շարունակվում են:
Թուրքիան, իհարկե, դեր է խաղում շատ կոնտեքստներում: Բայց հարցն այն է՝ ի՞նչ դեր, և ցավոք, մինչ օրս բոլոր այն իրավիճակներում, որտեղ Թուրքիան ներգրավված է, նրա դերը եղել է բացասական:
Թուրքիան նույնպես վնասակար դեր է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղում, Սիրիայում և այլուր: Չնայած սրան՝ ԵՄ-ն չի կարողացել վճռական կերպով արձագանքել Էրդողանին: Փոխարենը՝ վախը, կարծես, գերակայում է որոշումների կայացման գործընթացում:
-Եվրոպական Հանձնաժողովի նոր կազմը որքանո՞վ է հավատ ներշնչում Ձեզ՝ առկա մարտահրավերների համատեքստում։
Ես խնդիրներ եմ տեսնում նոր Բարձր ներկայացուցչի սահմանափակ փորձառության հետ, որը հիմնականում կենտրոնանում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի վրա: Թեև կարևոր է արձագանքել Ռուսաստանի ագրեսիային Ուկրաինայի դեմ, ԵՄ-ն պետք է նաև լինի գլոբալ դերակատար, որը կկարողանա արձագանքել մյուս հակամարտություններին՝ ներառյալ Հարավային Կովկասն ու Մերձավոր Արևելքը:
Ցավոք, մինչ այժմ ես դեռ չեմ տեսել, որ նոր Բարձր ներկայացուցիչը լուծումներ առաջարկի: Նա շատ բան ունի սովորելու, բայց միևնույն ժամանակ, աշխարհը չի դադարում զարգանալ այս կամ այն ձևով, քանի որ ժամանակ է պահանջվում համատեքստը հասկանալու համար:
Հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարեց, որ հեռախոսազրույց է ունեցել Էրդողանի հետ Սիրիայի վերաբերյալ և պլանավորում է այցելել Թուրքիա: Այս դանդաղ արձագանքը ցույց է տալիս անհանգստացնող անհապաղության պակաս: Քանի որ ամեն ինչ հիմա տեղի է ունենում րոպե առ րոպե, մեկ շաբաթ սպասելը կարող է հանգեցնել «մեկ այլ Մերձավոր Արևելքի»:
-Այժմ, երբ Շվեդիան նույնպես ՆԱՏՕ-ի անդամ է, ի՞նչ եք կարծում, այդ փաստը բարձրացրե՞լ է Շվեդիայի անվտանգությունը: Ինչպիսի՞ն է շվեդ հասարակական կարծիքը Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի վերաբերյալ, հատկապես, որ հենց այս պատերազմն էր Շվեդիայի անդամակցության պատճառը ՆԱՏՕ-ին:
-Շվեդների մեծ մասը կարծում է, որ երկրների միասնությունը նպաստում է անվտանգությանը: Սակայն Թուրքիան շարունակում է մնալ ՆԱՏՕ-ի խնդրահարույց անդամ, որը չի հարգում պայմանավորվածությունները: ԵՄ անդամ 27 պետություններից 23-ը ՆԱՏՕ-ի անդամ են: Կարծում եմ՝ այդ 23 երկրները կարող են կարևոր դեր խաղալ ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում, եթե համատեղ ճնշում գործադրեն Թուրքիայի վրա: Դա հնարավոր է, բայց արդյունավետորեն դեռ չի կիրառվել:
-Կցանկանա՞ք ինչ-որ բան ավելացնել:
-Այո, ես հավատում եմ, որ Սիրիայի ապագան հատկապես ազդելու է փոքրամասնությունների և կանանց վրա: Մեկ երկրի իրավիճակը հեշտությամբ կարող է տարածվել և ապակայունացնել ամբողջ տարածաշրջանը, և ԵՄ-ն պետք է տեսնի այս փոխկապակցվածությունը՝ արդյունավետ արձագանքելու համար: Ռուսաստանն ու Թուրքիան օգտագործում են այս ստեղծված հնարավորությունները իրենց շահերի համար, ինչը, իհարկե, դեմ է միջազգային օրենքի և մարդու իրավունքների հարգմանը: ԵՄ-ն պետք է սկսի գործել:

In Syria's current situation, supporting democratic forces is essential - MEP
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. Regime change in Syria was the desire of its people, but given the current situation, one should not be naive; it is essential to support the country's democratic forces, believes Evin Incir, a Swedish MEP.
In an interview with Armenpress Brussels corespondent, Ms.Incir also addressed Turkey's destabilizing role in Syria, the future of Syria's Armenian, Kurdish, and other communities, Azerbaijan's ongoing threats against Armenia, and the reasons behind the EU's inability to act effectively.
According to experts, the American dream became a reality at the instigation of Turkey - the Assad regime no longer exists, for Russia this is considered as a political defeat. How do you assess the current situation and how do you imagine the status of minorities - ordinary Christian, Armenian, Kurdish communities?
I would say that it is actually the dream of the Syrian people rather than the American dream, even if they might also be satisfied. It is the Syrian people—all the people in the country—who have managed to get rid of the heinous dictatorship of the Assad regime. Now, we need to ensure that the democratic forces in the country get the support they need. Turkey's unlawful actions right now in Syria, with the help of its extremist partners in SNA, must be put to an end and the territorial integrity and sovereignty must be respected. Israel's unlawful actions must also stop.
I do not believe in HTS either for one second. Looking into their history, it is an extremist organization, and I am worried about what can come if the right forces are not receiving support. There is a risk that Afghanistan and Iran will be repeated in Syria. Extremist parties often promise inclusion and democracy and then refuse to deliver. So, the Western world and the international community should not be naive. There is one partner in the
region—and in Syria—that has delivered consistently through the years: the North and East Syrian Autonomous region.
They need the support they have unfortunately lacked over the years, even though the Kurds, Christians, and many other groups living in northern Syria have been sacrificing their lives in the fight against ISIS.
You mentioned HTS. They had been recognized as a terrorist organization in some countries. However, its actions and statements are acceptable to many superpowers today. Do they really change or does this a real politic?
I think it’s good that Assad is gone, but we shouldn’t be naive about who some of the main actors in Syria are right now. We heard similar rhetoric from Khomeini during the Iranian revolution, from the Taliban in Afghanistan, and now from HTS, which comes from Al-Qaeda. These extremist organizations know what to say and when to say it, but they never deliver on their promises.
That’s why I emphasize the importance of not being naive regarding developments in the region. While we celebrate Assad’s departure, the next step must be ensuring a truly democratic and inclusive Syria—one that respects all people's rights, including the
majority Arabs and minority groups. During the years, minority and women’s rights, have been neglected. Without inclusiveness and equality, there isn’t a true democracy.
Turkey is trying to play a role in all existing conflicts, to maintain good relations on all fronts. How do you assess Turkey's current foreign policy? Especially given Erdogan's statement that Turkey has no territorial claims in Syria but will continue fighting against the Kurds?
It’s very evident that Erdogan does not respect Syria's territorial integrity and sovereignty. The Kurdish people for example have always been part of Syria’s history and will be part of the future. Erdogan’s mission has consistently been to eliminate the Kurds because he fears their autonomy in Syria will influence the Kurds in the Turkish part and that they also will demand autonomy.
Furthermore, there is misinformation claiming that the Kurds in Syria come from Turkish territories, which is not true. Most Syrian Kurds have been there for generations. Alongside Christians and Armenians, they have often lived in the region longer than the majority population. Then, of course, some Kurds had moved from northern Kurdistan to eastern to Western to South, etc because of the oppression.
Erdogan’s actions—such as supporting SNA and taking over parts of Syria—clearly show his ambitions, despite his words to the contrary. Because otherwise their support for SNA to take over bigger and bigger parts of Syria would not have happened.
A few days ago, after a meeting with the Turkish Foreign Minister, the EU High Representative wrote that Turkey is an important strategic partner for the EU. How are such statements received in the Council of Europe?
It looks different in different groups here in the European Parliament, as it does in all parliaments. But I would say that Europe is doing a big strategic, if you want to call it so, but also say a big general mistake when not daring to criticize Turkey. Many far-right and center-right politicians are hesitant due to fears of migration, linked to the EU-Turkey migration agreement. To ensure that people are not forcibly displaced, the best way is to end conflicts, not stay silent against oppressors.
Turkey’s actions create conflicts and force more people to leave their homes, and their families. Yet, the European Commission and several Member States have acted in contradiction to their interests. The EU should focus on ending conflicts rather than indirectly encouraging despots. Ensuring stability should be a shared interest—not just for the European Union, but for all people—because nobody wants to be displaced. Majority of people wants to stay where they are. My parents were forced to leave Turkey
because of the political oppression in Turkey during the 80s beginning of the 90s, which in a way still persists.
Another displaced population is the Armenians from Nagorno Karabakh and the developments in Syria, if not directly, then indirectly relate to the South Caucasus, where developments do not seem promising these days either. Azerbaijan continues its anti-Armenian rhetoric, policy and threats. The negotiations have not yet led to the signing of a peace treaty. How is all this perceived at the European level?
The EU has soft power through trade agreements and cooperation, but it has failed to use it effectively due to disagreements among Member States. One of the biggest problems is the lack of unanimity between the Member States. Azerbaijan, for example, is laundering Russian gas and oil while conflicts persist. Turkey indeed plays a role in many contexts of situations. But the question is what kind of role, and unfortunately in all the contexts that I can see until now, it's only been a bad role.
Turkey, too, has played a detrimental role in Nagorno-Karabakh, Syria, and elsewhere. Despite this, the EU has failed to address Erdogan decisively. Instead, fear seems to dominate decision-making..
How confident do you think the new composition of the European Commission is in the context of the current challenges?
I see issues with the new High Representative’s limited experience, which focuses mainly on Russia and Ukraine. While addressing Russian aggression against Ukraine is essential, the EU must also be a global actor capable of addressing other conflicts, including the South Caucasus and the Middle East.
Unfortunately, until now I have not really seen the new High Representative deliver solutions. She has a lot to learn, but at the same time, the world is not stopping to develop in one way or the other, because we or our representative needs time to understand the context.
The President of the Commission, Ursula von der Leyen, announced a phone call with Erdogan regarding Syria and plans to visit Turkey next week. This delay in response shows a worrying lack of urgency. Since everything is right now happening per minute, to wait a week from now, could mean we'll have another Middle East.
Last but not least, now that Sweden too is a member of NATO, do you think that fact has increased Sweden's security? What is Sweden’s public opinion regarding Russia's war on Ukraine, especially that it was this war that triggered Sweden's membership in NATO?
Most Swedes feel that unity among countries enhances security. However, Turkey remains a problematic NATO member that doesn’t respect agreements. 23 out of 27 of
the EU Member States are a member of NATO. I think that those 23 countries could play a significant role within the NATO if they jointly put pressure on Turkey. That is possible but hasn’t been exercised effectively.
Do you want to add something?
Yes, I believe the future of Syria will especially affect minorities and women. The situation in one country can easily spill over and destabilize the entire region and the EU needs to recognize these connections to respond effectively. Russia and Turkey use these created opportunities to their advantage, which is of course not to our advantage in the sense of respecting international law and human rights. EU must start acting.