Դամասկոսում Իրանի դեսպանատունը շուտով կվերսկսի աշխատանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դամասկոսում Իրանի դեսպանատունը շուտով կվերսկսի իր աշխատանքը, հայտնել է Սիրիայում Իրանի դեսպան Հոսեյն Ակբարին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
«Մենք ծրագրում ենք անմիջապես վերսկսել դեսպանատան աշխատանքը։ Բացի այդ, նրանք մեզ հավաստիացրել են իրենց պատրաստակամության մասին և երաշխավորել դեսպանատան անվտանգությունը», - ասել է Ակբարին։
Նա հավելել է, որ դեսպանատան աշխատակիցները 2-3 օրով տեղափոխվել են Բեյրութ՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Ըստ Ակբարիի՝ նախքան «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» խմբավորման՝ Դամասկոս հասնելն անհայտ անձինք ավարի են ենթարկել Դամասկոսը, այդ թվում՝ Իրանի դեսպանատունը։
Ըստ Սիրիայում Իրանի դեսպանի՝ դեսպանատանը ոչ մի դոլար չի եղել, և ոչ մի իրանցի չի վնասվել։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին տարածվել, որ Դամասկոսում Իրանի դեսպանատնից գողացել են 42 միլիոն դոլարին համարժեք կանխիկ գումար, երբ անձնակազմը հեռացել է այնտեղից։ Իրանը հերքել է այս տեղեկությունները։

Посольство Ирана в Дамаске скоро возобновит работу
Посольство Ирана в Дамаске скоро возобновит свою работу, сообщил посол Ирана в Сирии Хосейн Акбари. Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационное агентство "Мехр".
"Мы планируем немедленно возобновить работу посольства. Кроме того, они заверили нас в своей готовности и гарантировали безопасность посольства", - сказал Акбари.
Он добавил, что сотрудники посольства были переведены в Бейрут на 2-3 дня по соображениям безопасности. По словам Акбари, до того, как группировка "Хайят Тахрир аш-Шам" добралась до Израиля, неизвестные произвели обыск в Дамаске, в том числе в иранском посольстве.
По словам посла Ирана в Сирии, в посольстве не было ни одного доллара и ни один иранец не пострадал.
Ранее сообщалось, что из посольства Ирана в Дамаске после ухода сотрудников были украдены денежные средства в размере $42 миллионов. Иран опроверг эти сообщения.