ԵԽ-ն հաստատել է ՀՀ ՆԳՆ-ի հետ իրականացվող ծրագրերի ֆինանսավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը դեկտեմբերի 9-ին ընդունել է Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, շնորհավորելով Արփինե Սարգսյանին և մաղթելով աշխատանքային հաջողություններ՝ Մաքսիմ Լոնգանգեն վստահություն է հայտնել, որ առկա համագործակցությունը կամրապնդվի ու կընդլայնվի: Նա հայտնել է, որ Եվրոպայի Խորհրդի կողմից հաստատվել է ՆԳ նախարարության հետ իրականացվող ծրագրերի շարունակական ֆինանսավորումը և դիտարկվել որպես առաջնահերթություն։
Անդրադառնալով ՆԳ նախարարության հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերի շրջանակում ԵԽ աջակցությանը՝ Մաքսիմ Լոնգանգեն բարձր է գնահատել Ոստիկանության գվարդիայի ուղղությամբ ունեցած բացառիկ համագործակցությունը, պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու փոխգործակցությունը ստորաբաժանման ձևավորման, ենթաօրենսդրական դաշտի մշակման և ծառայողների վերապատրաստման գործընթացում՝ ընդգծելով օրենսդրական դաշտում գրանցված համատեղ ձեռքբերումները։
Արփինե Սարգսյանը կարևորելով երկկողմ համագործակցությունը՝ շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար։ Ոստիկանության գվարդիայի կայացման գործում ՆԳ նախարարն ընդգծել է ոչ միայն օրենսդրական դաշտի լավարկման աշխատանքների կարևորությունը, այլև հետևողական և արդյունավետ կիրառումը։
Անդրադառնալով Հայաստանում ուժի կիրառման նոր ստանդարտին՝ Արփինե Սարգսյանը ընդգծել է խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի այլ դրսևորումների արձանագրման մեխանիզմերի կիրառման, Ոստիկանության, Քննչական կոմիտեի և Շտապօգնության անձնակազմի համատեղ վերապատրաստումների արդյունավետությունը։
ԵԽ գրասենյակի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ՄԻԵԴ-ի և Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեի կողմից ՆԳՆ ոլորտում արձանագրված ձեռքբերումներին։
Կողմերը քննարկել են նաև Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ոլորտում համագործակցության, ընտանեկան և գենդերային բռնության կանխարգելման, ԼՂ-ից տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման հարցեր։

СЕ одобрил финансирование проектов, реализуемых с МВД Армении
Министр внутренних дел Республики Армения Арпине Саргсян 9 декабря приняла главу офиса Совета Европы в Ереване Максима Лонганга.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз МВД РА, поздравив Армпине Саргсян и пожелав трудовых успехов, Максим Лонганге выразил уверенность, что существующее сотрудничество будет укрепляться и расширяться. Он сообщил, что Совет Европы одобрил непрерывное финансирование проектов, реализуемых с МВД, и считает это приоритетным.
Говоря о поддержке СЕ в рамках реализуемых совместно с МВД РА программ, Максим Лонганге высоко оценил исключительное сотрудничество в вопросе Полицейской гвардии, выразил готовность продолжить взаимодействие в процессе формирования подразделения, разработки подзаконодательной сферы и подготовки служащих, подчеркнув совместные достижения, зарегистрированные в законодательной сфере.
Отметив важность двустороннего сотрудничества, Арпине Саргсян поблагодарила за поддержку. В деле создания Полицейской гвардии, министр внутренних дел подчеркнула не только важность совершенствования законодательной базы, но и ее последовательного и эффективного применения.
Касаясь нового стандарта применения силы в Армении, Арпине Саргсян подчеркнула эффективность использования механизмов реагирования на пытки и другие проявления жестокого обращения, а также эффективность совместной переподготовки персонала Полиции, Следственного комитета и Скорой помощи.
Глава офиса СЕ также коснулся достижений, зафиксированных ЕСПЧ и Комитетом по предотвращению пыток в сфере МВД.
Стороны также обсудили вопросы сотрудничества в сфере миграции и гражданства, предотвращения семейного и гендерного насилия, защиты прав перемещенных из Нагорного Карабаха лиц, исполнения решений Европейского суда по правам человека.