Հայաստանը ողջունում է Լիբանանի և Իսրայելի միջև հրադադարի համաձայնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ ողջունելով Լիբանանի և Իսրայելի միջև ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագիրը։
«Հայաստանը ողջունում է Լիբանանի և Իսրայելի միջև վերջերս ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագիրը և հույս է հայտնում, որ այս զինադադարը՝ որպես առանցքային քայլ, կծառայի հումանիտար խնդիրների լուծման ու ողջ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը»,- ասված է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև հրադադարն ուժի մեջ է մտել Գրինվիչի ժամանակով նոյեմբերի 27-ի ժամը 2։00-ին (Երևանի ժամանակով 6։00-ին)։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը տեսաուղերձում հայտարարել էր, որ երկու կողմերն էլ ընդունել են ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնագիրը:

YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. Armenia welcomes the Lebanon-Israel ceasefire, the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
“Armenia welcomes the recently reached ceasefire agreement between Lebanon & Israel, & expresses its hope that this truce will serve as a pivotal step towards addressing humanitarian issues & fostering peace in the entire region,” the foreign ministry said in a post on X.
The ceasefire between Israel and Lebanese armed group Hezbollah held on Wednesday after both sides accepted an agreement brokered by the U.S. and France.