Հայաստանը ողջունում է Լիբանանի և Իսրայելի միջև հրադադարի համաձայնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ ողջունելով Լիբանանի և Իսրայելի միջև ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագիրը։
«Հայաստանը ողջունում է Լիբանանի և Իսրայելի միջև վերջերս ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագիրը և հույս է հայտնում, որ այս զինադադարը՝ որպես առանցքային քայլ, կծառայի հումանիտար խնդիրների լուծման ու ողջ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը»,- ասված է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև հրադադարն ուժի մեջ է մտել Գրինվիչի ժամանակով նոյեմբերի 27-ի ժամը 2։00-ին (Երևանի ժամանակով 6։00-ին)։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը տեսաուղերձում հայտարարել էր, որ երկու կողմերն էլ ընդունել են ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնագիրը:

Армения приветствует соглашение о прекращении огня между Ливаном и Израилем
Министерство иностранных дел Республики Армения распространило послание, приветствующее соглашение о прекращении огня, достигнутое между Ливаном и Израилем.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении в микроблоге МИД РА в Х.
“Армения приветствует недавно достигнутое соглашение о прекращении огня между Ливаном и Израилем и выражает надежду, что это прекращение огня, как ключевой шаг, послужит решению гуманитарных проблем и установлению мира во всем регионе”.
Ранее сообщалось, что соглашение о прекращении огня между Израилем и ливанской группировкой “Хезболла” вступило в силу в 2:00 по Гринвичу 27 ноября (в 6:00 по ереванскому времени). Президент США Джо Байден заявил в видеообращении, что обе стороны приняли соглашение, достигнутое при посредничестве США и Франции.