Կոլումբիայի ԱԳ բազմակողմ հարցերով փոխնախարարը Հայաստանին շնորհավորել է COP17 հյուրընկալող երկիր ընտրվելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալիայում անցկացվող ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների դաշինքի 10-րդ համաշխարհային ֆորումի շրջանակում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը նոյեմբերի 26-ին հանդիպել է Կոլումբիայի ԱԳ բազմակողմ հարցերով նախարարի տեղակալ Կանդյա Ժիզել Օբեզո Կասարեսի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում Կանդյա Ժիզել Օբեզո Կասարեսը շնորհավորել է այս տարվա հոկտեմբերին Կոլումբիայում կայացած ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 16-րդ համաժողովի ընթացքում Հայաստանի՝ որպես կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) հյուրընկալող երկիր ընտրվելու կապակցությամբ։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ խթանել բնապահպանական մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված միջազգային համագործակցությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Կոլումբիա երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը և ընդլայնմանն առնչվող հարցերին:

Vice Minister of Multilateral Affairs of Colombia congratulates Armenia on being selected as COP17 host country
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. On November 26, within the framework of the 10th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations (UNAOC) held in Portugal, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan met with Kandya Obezo Casseres, Vice Minister for Multilateral Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of Colombia.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, during the meeting, Kandya Obezo Casseres congratulated Armenia on being elected as the host country for the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biodiversity (COP17) in 2026.
According to the source, the Deputy Foreign Minister of Armenia reiterated Armenia’s commitment to promoting international cooperation to address environmental challenges.
The two officials also discussed the development and expansion of bilateral relations between Armenia and Colombia.