Լյուքսեմբուրգի պատգամավորների պալատը Ադրբեջանին և Թուրքիային դատապարտող բանաձևեր է ընդունել
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լյուքսեմբուրգի պատգամավորների պալատը երեք բանաձև է ընդունել՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների խախտումների, ժողովրդավարական արժեքների արհամարհման և քաղաքացիական ազատությունների սահմանափակման վերաբերյալ, ինչպես նաև Թուրքիայում ընդդիմադիր քաղաքապետերի պաշտոնազրկումների և դրանց՝ ժողովրդավարությանը սպառնալիք հանդիսանալու վերաբերյալ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ պալատը բանաձևերն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Գզավիյե Բետելի կողմից արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ հռչակագրի ներկայացումից հետո։
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ բանաձևի հիմքում են մի շարք միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ԵԽԽՎ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Amnesty International-ի և Human Rights Watch-ի զեկույցները, որոնք մատնանշում են Ադրբեջանում քաղաքացիական իրավունքների և ազատությունների խախտումները, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ նախկինում ընդունած բանաձևերը:
Բանաձևը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ԵԽԽՎ 76 պատգամավորների, այդ թվում՝ լյուքսեմբուրգցի պատգամավորներ Օկտավի Մոդերի և Իվ Կրուխտենի, «անցանկալի անձ» հայտարարելու որոշումը, կոչ է անում ադրբեջանական վարչակազմին հարգել մարդու իրավունքները և ժողովրդավարական արժեքները, ապահովել քաղաքացիական հասարակության ազատ գործունեությունը։ Բանաձևը Լյուքսեմբուրգի իշխանություններին կոչ է անում Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հիմքում դնել այս պահանջների իրագործումը։
Ընդունած բանաձևով Պալատը դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կիրառվող պատժամիջոցները, պահանջում անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատել անօրինաբար պահվող բոլոր անձանց։
Նույն պահանջով է հանդես գալիս ընդունված մեկ այլ բանաձև, որը ևս կոչ է անում Լյուքսեմբուրգի կառավարությանը՝ ի թիվս այլ միջոցառումների, աջակցել Ադրբեջանում քաղաքական շարժառիթներով ձերբակալված անձանց անհապաղ և անվերապահ ազատմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին։
Լյուքսեմբուրգի պատգամավորների պալատի ուշադրության կենտրոնում է եղել նաև Թուրքիան և այդ երկրում առկա իրավիճակը՝ կապված ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ ճնշումների հետ։ Ընդունած բանաձևով խորհրդարանականները դատապարտում են Թուրքիայի ընդդիմադիր քաղաքապետերի պաշտոնազրկումները՝ դրանք համարելով սպառնալիք ժողովրդավարության համար։ Բանաձևը Լյուքսեմբուրգի կառավարությանը կոչ է անում ժողովրդավարական սկզբունքների պահպանման կարևորությունն ընդգծելուն ուղղված նախաձեռնողական երկխոսություն սկսել։

Палата депутатов Люксембурга приняла резолюции, осуждающие Азербайджан и Турцию
Палата депутатов Люксембурга приняла три резолюции, касающиеся нарушениий прав человека со стоороны властей Азербайджана, неуважении демократических ценностей и ограничении гражданских свобод, а также об увольнении оппозиционных мэров и угрозе демократии в Турции.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, палата приняла эти резолюции после представления вице-премьером, министром иностранных дел Люксембурга Ксавье Беттелем декларации по внешней политике.
Резолюция о нарушениях прав человека в Азербайджане основана на докладах ряда международных организаций, в том числе ПАСЕ, ОБСЕ, Amnesty International и Human Rights Watch, которые указывают на нарушения гражданских прав и свобод в Азербайджане, а также ранее резолюций о нарушениях прав человека в Азербайджане, резолюций по Армении и Нагорному Карабаху.
Резолюция решительно осуждает решение властей Азербайджана объявить 76 депутатов ПАСЕ, в том числе депутатов от Люксембурга Октави Модера и Ива Крухтена нежелательными лицами “persona non grata”, призывает руководство Азербайджана уважать права человека и демократические ценности, обеспечивать свободную деятельность гражданского общества. Резолюция призывает власти Люксембурга положить выполнение этих требований в основу отношений с Азербайджаном.
Принятой резолюцией палата осуждает санкции, примененные властями Азербайджана, требует немедленного и безоговорочного освобождения всех незаконно удерживаемых лиц.
В другой принятой резолюции содержится такое же требование, призыв к правительству Люксембурга среди прочих мер поддержать все инициативы, направленные на немедленное и безоговорочное освобождение лиц, арестованных по политическим мотивам в Азербайджане.
Палата депутатов Люксембурга также сосредоточила внимание на Турции и текущей ситуации в этой стране, связанной с давлением на оппозиционные силы. В принятой резолюции парламентарии осуждают увольнения турецких оппозиционных мэров, считая это угрозой демократии. Резолюция призывает правительство Люксембурга инициировать активный диалог, направленный на подчеркивание важности сохранения демократических принципов.