Թրամփն իր նախընտրական շտաբի ղեկավարին նշանակել է աշխատակազմի ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պաշտոնը ստանձնելուց հետո իր նախընտրական շտաբի ղեկավար Սյուզի Ուայլսին կնշանակի Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
«Սյուզի Ուայլսն օգնեց ինձ ապահովել ամերիկյան պատմության մեջ ամենամեծ քաղաքական հաղթանակներից մեկը և 2016 և 2020 թվականների իմ հաջող քարոզարշավի անբաժանելի մասն էր», - հայտարարության մեջ նշել է Թրամփը:
Նրա խոսքով՝ Ուայլսը «կոշտ է, խելացի, նորարար և վայելում է համընդհանուր հիացմունք ու հարգանք»։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է, որ Սյուզին կլինի ԱՄՆ-ի պատմության մեջ առաջին կին աշխատակազմի ղեկավարը։ Ես կասկած չունեմ, որ նա կհպարտացնի մեր երկիրը», - ասել է նա։
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ Ուայլսը տվյալ պաշտոնի համար գլխավոր թեկնածուն է։ Ըստ CNN-ի աղբյուրի՝ նա պաշտոնը ստանձնելու համար որոշ վերապահումներ ուներ և նախքան դրան համաձայնելը մի շարք պայմաններ է առաջադրել Թրամփին։ Նշվում է, որ այդ պայմաններից մեկը եղել է ավելի շատ վերահսկողությունն այն բանի նկատմամբ, թե ով կարող է Օվալաձև գրասենյակ մտնել նախագահի մոտ։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Թրամփի առաջին պաշտոնավարման ընթացքում նրա աշխատակազմը բազմիցս ստիպված է եղել կանխել նրա ոչ պաշտոնական խորհրդականների, ընտանիքի անդամների, ընկերների հանդիպումները նախագահի հետ Սպիտակ տանը։
Նոյեմբերի 5-ին կայացած ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաղթել է ԱՄՆ փոխնախագահ, դեմոկրատական թեկնածու Քամալա Հարիսին՝ ապահովելով ընտրիչների 295 ձայն՝ անհրաժեշտ 270-ից, իսկ Հարիսն ապահովել է 226 ձայն։ Թեկնածուները ստացել են համապատասխանաբար քվեարկողների 50,8 %-ի (72,5 միլիոն) և 47,5 %-ի (67,8 միլիոն) աջակցությունը։

Трамп назначил руководителя своего предвыборного штаба главой администрации
Избранный президент США Дональд Трамп объявил, что после вступления в должность он назначит главой аппарата Белого дома Сьюзи Уайлс, которая возглавляла его предвыборный штаб. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
«Сьюзи Уайлс помогла мне одержать одну из величайших политических побед в американской истории и была неотъемлемой частью моих успешных кампаний 2016 и 2020 годов», — отметил Трамп в своем заявлении.
По его словам, Уайлс - «жесткая, умная, новатор и вызывает всеобщее восхищение и уважение».
«Для меня большая честь, что Сьюзи станет первой женщиной-руководителем аппарата в истории Соединенных Штатов. Я не сомневаюсь, что она заставит нашу страну гордиться", - сказал он.
Ранее CNN сообщал, что Уайлс является основным кандидатом на эту должность. По словам источника CNN, у нее были некоторые сомнения по поводу занятия этой должности и, прежде чем согласиться на нее, она поставила Трампу ряд условий. Говорят, что одним из этих условий является усиление контроля над тем, кто может входить в Овальный кабинет к президенту.
СМИ сообщают, что во время первого срока Трампа его сотрудникам неоднократно приходилось пресекать встречи его неформальных советников, членов семьи и друзей с президентом в Белом доме.
На состоявшихся 5 ноября президентских выборах в США бывший президент Дональд Трамп победил вице-президента США, кандидата от Демократической партии Камалу Харрис, набрав 295 голосов выборщиков из необходимых 270, а Харрис - 226 голосов. Кандидаты получили поддержку соответственно 50,8% (72,5 млн) и 47,5% (67,8 млн) избирателей.