Հայաստանը COP-29-ին մասնակցելու հարցը կապում է Երևան-Բաքու բանակցությունների դինամիկայի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Բաքվում կայանալիք COP-29 համաժողովին մասնակցել-չմասնակցելու վերաբերյալ որոշում դեռ չունի։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ այդ հարցով քննարկումներ են ընթանում՝ շեշտելով, որ դա պայմանավորված է բանակցային գործընթացի դինամիկայով։
«Այս պահի դրությամբ Հայաստանը COP-29-ին մասնակցել-չմասնակցելու վերաբերյալ որոշում դեռևս չունի, ընթանում են քննարկումներ: Դա պայմանավորված է բանակցային գործընթացի դինամիկայով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Կոստանյանը:
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ինտենսիվացնել շփումներն ադրբեջանական կողմի հետ՝ հնարավորինս կարճ ժամկետում ավարտելու խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցումը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ այս պահին նախարարների մակարդակով կամ երկրների ղեկավարների մակարդակով հանդիպման մասին որևէ կոնկրետ պայմանավորվածություն չկա: «Սակայն հայկական կողմը շահագրգռված է հանդիպումներն ինտենսիվացնել, որ հնարավոր լինի հնարավորինս կարճ ժամկետում ավարտել համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը»,-ասել է Կոստանյանը:
Պայմանագրի նախագծի բոլոր դրույթների վերաբերյալ վերջնական համաձայնեցում այս պահին չկա: Կան հարցեր, որոնք դեռևս շարունակում են կողմերի միջև չհամաձայնեցված մնալ: Փոխնախարարի խոսքով՝ բանակցությունները երկու կողմերի միջև շարունակվելու են:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք չհամաձայնեցված հարցերից է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ առաջ քաշվող հարցը՝ նա ասաց. «Հայաստանի Սահմանադրության հարցը չի հանդիսանում խաղաղության պայմանագրի մաս»:

Вопрос участия в COP-29 Армения связывает с динамикой переговоров Ереван-Баку
Армения еще не решила, будет ли участвовать в конференции COP-29, которая пройдет в Баку. Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян на брифинге с журналистами заявил, что по этому вопросу ведутся обсуждения, подчеркнув, что это обусловлено динамикой переговорного процесса.
“На данный момент Армения еще не приняла решение об участии в COP-29, ведутся обсуждения. Это связано с динамикой переговорного процесса”, - как сообщает Арменпресс, сказал Костанян.
Он подчеркнул, что Армения заинтересована в активизации контактов с азербайджанской стороной, чтобы в кратчайшие сроки завершить согласование текста мирного договора.
По словам замминистра, на данный момент нет конкретной договоренности о встрече на уровне министров или глав государств. “Однако армянская сторона заинтересована в интенсификации встреч, чтобы можно было завершить согласование текста соглашения в кратчайшие сроки”, - сказал Костанян.
На данный момент окончательного соглашения по всем положениям проекта соглашения нет. Есть вопросы, которые до сих пор остаются нерешенными между сторонами. По словам замминистра, переговоры еще продолжаются.
Касаясь вопроса, является ли требование Азербайджана относительно внесения изменений в Конституцию Армении, одним из несогласованных вопросов, он ответил: “Вопрос Конституции Армении не является частью мирного договора”.